Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Návějový mrak nad Saskatchewanem

Uznání: Jeff Kerr

Možná je načase jít dovnitř. Takové myšlenky možná měli lidé, kteří uviděli blížící se impozantní návějový mrak. Návějové mraky jsou typicky vidět před bouřkami, ačkoliv mohou také předcházet jakoukoliv dobře definovanou frontu poměrně chladného vzduchu. Návějové mraky se liší od rotorových mraků, protože návějové mraky se pojí s větší oblačným systémem, který se skrývá nahoře. Podobně se návějové mraky liší také od stěnových mraků, protože stěnové mraky typicky následují bouřkové systémy. Snímek návějového mraku nahoře byl vyfotografován v srpnu 2001 směrem na jihozápad při cestě přes prérie Saskatchewanu v Kanadě na transkanadské dálnici. Od západu postupující impozantní mrak osvětlovalo z východu vycházející Slunce.

Štítky: Shelf Cloud, Thunder storm, Saskatchewan


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »