Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Návějový mrak nad Saskatchewanem

Uznání: Jeff Kerr

Možná je načase jít dovnitř. Takové myšlenky možná měli lidé, kteří uviděli blížící se impozantní návějový mrak. Návějové mraky jsou typicky vidět před bouřkami, ačkoliv mohou také předcházet jakoukoliv dobře definovanou frontu poměrně chladného vzduchu. Návějové mraky se liší od rotorových mraků, protože návějové mraky se pojí s větší oblačným systémem, který se skrývá nahoře. Podobně se návějové mraky liší také od stěnových mraků, protože stěnové mraky typicky následují bouřkové systémy. Snímek návějového mraku nahoře byl vyfotografován v srpnu 2001 směrem na jihozápad při cestě přes prérie Saskatchewanu v Kanadě na transkanadské dálnici. Od západu postupující impozantní mrak osvětlovalo z východu vycházející Slunce.

Štítky: Shelf Cloud, Thunder storm, Saskatchewan


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »