Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Návějový mrak nad Saskatchewanem

Uznání: Jeff Kerr

Možná je načase jít dovnitř. Takové myšlenky možná měli lidé, kteří uviděli blížící se impozantní návějový mrak. Návějové mraky jsou typicky vidět před bouřkami, ačkoliv mohou také předcházet jakoukoliv dobře definovanou frontu poměrně chladného vzduchu. Návějové mraky se liší od rotorových mraků, protože návějové mraky se pojí s větší oblačným systémem, který se skrývá nahoře. Podobně se návějové mraky liší také od stěnových mraků, protože stěnové mraky typicky následují bouřkové systémy. Snímek návějového mraku nahoře byl vyfotografován v srpnu 2001 směrem na jihozápad při cestě přes prérie Saskatchewanu v Kanadě na transkanadské dálnici. Od západu postupující impozantní mrak osvětlovalo z východu vycházející Slunce.

Štítky: Shelf Cloud, Thunder storm, Saskatchewan


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »