Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotorový mrak nad Missouri

Uznání a copyright: Dan Bush (Missouri Skies)

Jaký je to typ mraku? Je to rotorový mrak. Tyto vzácné dlouhé mraky se mohou tvořit před studenou frontou. Sestupný proud postupující bouřkové fronty může způsobovat stoupání vlhkého teplého vzduchu a jeho ochlazení pod rosný bod za vzniku mraku. Pokud k tomu dojde podél celé rozsáhlé fronty, tak může vzniknout rotorový mrak. Vzduch v rotorovém mraku může cirkulovat i podél dlouhé horizontální osy mraku. O rotorovém mraku se nepředpokládá, že by se mohl přetvořit na tornádo. Na rozdíl od podobného návějového mraku je rotorový mrak zcela oddělen od svého rodičovského cumulonimbu. Rotorový mrak na snímku nahoře z léta 2005 se prostírá do dálky nad Albany, Missouri, USA.

Štítky: Missouri, Roll cloud


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »