Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz Země astronautem

Uznání: Clayton C. Anderson, Expedition 15 Crew, NASA

Autoportréty astronautů mohou být zvlášť zajímavé. Na snímku nahoře pořízeném z venkovního prostoru jsou vidět okraje přilby skafandru, moduly Mezinárodní kosmické stanice (ISS), Země, paže astronauta Claye Andersona z Expedice 15 a digitální kamera použitá k pořízení snímku. Tento snímek byl pořízen minulý srpen při letu raketoplánu Endeavour při rozšiřování kosmické stanice. V průzoru se odráží velká zakřivená Země, ale toto zakřivení není způsobeno tím, že je Země kulatá, ale spíše odpovídá zakřivení této kosmické přilby. Zemský obzor se jeví při pohledu z výšky ISS asi 400 kilometrů jen trochu zakřivený. Další výprava raketoplánu se očekává v příštím měsíci a její součástí bude instalace vědecké laboratoře Columbus.

Štítky: Kosmonaut, Země, Reflection


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »