Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz Země astronautem

Uznání: Clayton C. Anderson, Expedition 15 Crew, NASA

Autoportréty astronautů mohou být zvlášť zajímavé. Na snímku nahoře pořízeném z venkovního prostoru jsou vidět okraje přilby skafandru, moduly Mezinárodní kosmické stanice (ISS), Země, paže astronauta Claye Andersona z Expedice 15 a digitální kamera použitá k pořízení snímku. Tento snímek byl pořízen minulý srpen při letu raketoplánu Endeavour při rozšiřování kosmické stanice. V průzoru se odráží velká zakřivená Země, ale toto zakřivení není způsobeno tím, že je Země kulatá, ale spíše odpovídá zakřivení této kosmické přilby. Zemský obzor se jeví při pohledu z výšky ISS asi 400 kilometrů jen trochu zakřivený. Další výprava raketoplánu se očekává v příštím měsíci a její součástí bude instalace vědecké laboratoře Columbus.

Štítky: Kosmonaut, Země, Reflection


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »