Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odraz Země astronautem

Uznání: Clayton C. Anderson, Expedition 15 Crew, NASA

Autoportréty astronautů mohou být zvlášť zajímavé. Na snímku nahoře pořízeném z venkovního prostoru jsou vidět okraje přilby skafandru, moduly Mezinárodní kosmické stanice (ISS), Země, paže astronauta Claye Andersona z Expedice 15 a digitální kamera použitá k pořízení snímku. Tento snímek byl pořízen minulý srpen při letu raketoplánu Endeavour při rozšiřování kosmické stanice. V průzoru se odráží velká zakřivená Země, ale toto zakřivení není způsobeno tím, že je Země kulatá, ale spíše odpovídá zakřivení této kosmické přilby. Zemský obzor se jeví při pohledu z výšky ISS asi 400 kilometrů jen trochu zakřivený. Další výprava raketoplánu se očekává v příštím měsíci a její součástí bude instalace vědecké laboratoře Columbus.

Štítky: Kosmonaut, Země, Reflection


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »