Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 2841

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Spirální galaxie NGC 2841 se nachází zhruba 50 miliónů světelných let daleko v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Tento ostrý pohled na překrásný vesmírný ostrov ukazuje výrazně žluté jádro a galaktický disk s těsně navinutými spirálními rameny. NGC 2841 má průměr přes 150 000 světelných let, což je dokonce ještě více než má naše vlastní galaxie Mléčná dráha. Podél spirálních ramen jsou prachové pásy i turbulentní hvězdotvorné oblasti a rentgenové snímky naznačují, že výsledné větry a stelární exploze vytvářejí vlečky horkého plynu, které dosahují až do hala kolem NGC 2841. Výrazné hvězdy paprskovitého vzhledu jsou samozřejmě objekty v popředí v Mléčné dráze a s NGC 2841 nemají souvislost.

Štítky: Spirální galaxie, Spiral arms, Ngc2841


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »