Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabé čočky deformují vesmír

Uznání: S. Colombi (IAP), CFHT Team

Je vzdálený vesmír opravdu takový, jak vypadá? Astronomové doufají, že ne. Působení temné hmoty, která je normálně neviditelná, může projevovat svoji přítomnost borcením obrazů ze vzdáleného vesmíru podobně, jako stará okna deformují pohled ven. Zjistěním míry s jakou se galaxie pozadí jeví neobvykle ploché a podobné sousedním galaxiím lze odhadnout rozložení temné hmoty, která způsobuje slabý jev gravitační čočky. Analýza tvarů 200 000 vzdálených galaxií Kanadsko-francouzko-havajským dalekohledem (CFHT) opravdu ukazuje na přítomnost masivní sítě distribuované temné hmoty. Budoucí výsledky mohou dokonce umožnit rozlišit podrobnosti jejího rozložení. Počítačem generovaný simulovaný obraz nahoře ukazuje, jak temná hmota, která je zde vidět červeně, ovlivňuje dráhu světla a zdánlivý tvar vzdálených galaxií, zde zobrazených modře.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Weak lensing


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »