Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabé čočky deformují vesmír

Uznání: S. Colombi (IAP), CFHT Team

Je vzdálený vesmír opravdu takový, jak vypadá? Astronomové doufají, že ne. Působení temné hmoty, která je normálně neviditelná, může projevovat svoji přítomnost borcením obrazů ze vzdáleného vesmíru podobně, jako stará okna deformují pohled ven. Zjistěním míry s jakou se galaxie pozadí jeví neobvykle ploché a podobné sousedním galaxiím lze odhadnout rozložení temné hmoty, která způsobuje slabý jev gravitační čočky. Analýza tvarů 200 000 vzdálených galaxií Kanadsko-francouzko-havajským dalekohledem (CFHT) opravdu ukazuje na přítomnost masivní sítě distribuované temné hmoty. Budoucí výsledky mohou dokonce umožnit rozlišit podrobnosti jejího rozložení. Počítačem generovaný simulovaný obraz nahoře ukazuje, jak temná hmota, která je zde vidět červeně, ovlivňuje dráhu světla a zdánlivý tvar vzdálených galaxií, zde zobrazených modře.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Weak lensing


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »