Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek tygřích pruhů na Enceladu

Uznání: Paul Shenk (LPI), USRA; Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Mohl by být pod Enceladem život? Nedávný průlet kolem ledového měsíce Saturnu tuto fascinující myšlenku podpořil. Snímky z automatické kosmické sondy Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu před dvěma lety astronomy přivedly k nepopiratelnému závěru, že Saturnův měsíc Enceladus vyvrhuje fountány plynu a ledových krystalů prasklinami ve svém povrchu, kterým se říká tygří pruhy. Minulý měsíc se sonda Cassini ponořila do jedné z těchto fontán a zjistila, že obsahují vodní páru obohacenou malým množstvím metanu a také jednoduchých i složitých organických molekul. Vlečky částic z Enceladu se překvapivě podobají složení mnoha komet. A co více, teplota a hustota těchto vleček ukazuje, že by mohly pocházet z teplejších zdrojů, možná z kapalného zřídla pod povrchem. Moře kapalné vody obsahující organické molekuly je dobrým místem pro hledání života. Na snímku nahoře je svisle zvýrazněný podrobný snímek některých dlouhých, průdušných tygřích pruhů. Tento počítačový kompozit vznikl ze snímků a stínů zachycených při nedávném průletu sondy Cassini. Devět dalších průletů kolem Enceladu se plánuje.

Štítky: Enceladus, Tiger stripes, Close up


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »