Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek tygřích pruhů na Enceladu

Uznání: Paul Shenk (LPI), USRA; Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Mohl by být pod Enceladem život? Nedávný průlet kolem ledového měsíce Saturnu tuto fascinující myšlenku podpořil. Snímky z automatické kosmické sondy Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu před dvěma lety astronomy přivedly k nepopiratelnému závěru, že Saturnův měsíc Enceladus vyvrhuje fountány plynu a ledových krystalů prasklinami ve svém povrchu, kterým se říká tygří pruhy. Minulý měsíc se sonda Cassini ponořila do jedné z těchto fontán a zjistila, že obsahují vodní páru obohacenou malým množstvím metanu a také jednoduchých i složitých organických molekul. Vlečky částic z Enceladu se překvapivě podobají složení mnoha komet. A co více, teplota a hustota těchto vleček ukazuje, že by mohly pocházet z teplejších zdrojů, možná z kapalného zřídla pod povrchem. Moře kapalné vody obsahující organické molekuly je dobrým místem pro hledání života. Na snímku nahoře je svisle zvýrazněný podrobný snímek některých dlouhých, průdušných tygřích pruhů. Tento počítačový kompozit vznikl ze snímků a stínů zachycených při nedávném průletu sondy Cassini. Devět dalších průletů kolem Enceladu se plánuje.

Štítky: Enceladus, Tiger stripes, Close up


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »