Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek tygřích pruhů na Enceladu

Uznání: Paul Shenk (LPI), USRA; Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Mohl by být pod Enceladem život? Nedávný průlet kolem ledového měsíce Saturnu tuto fascinující myšlenku podpořil. Snímky z automatické kosmické sondy Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu před dvěma lety astronomy přivedly k nepopiratelnému závěru, že Saturnův měsíc Enceladus vyvrhuje fountány plynu a ledových krystalů prasklinami ve svém povrchu, kterým se říká tygří pruhy. Minulý měsíc se sonda Cassini ponořila do jedné z těchto fontán a zjistila, že obsahují vodní páru obohacenou malým množstvím metanu a také jednoduchých i složitých organických molekul. Vlečky částic z Enceladu se překvapivě podobají složení mnoha komet. A co více, teplota a hustota těchto vleček ukazuje, že by mohly pocházet z teplejších zdrojů, možná z kapalného zřídla pod povrchem. Moře kapalné vody obsahující organické molekuly je dobrým místem pro hledání života. Na snímku nahoře je svisle zvýrazněný podrobný snímek některých dlouhých, průdušných tygřích pruhů. Tento počítačový kompozit vznikl ze snímků a stínů zachycených při nedávném průletu sondy Cassini. Devět dalších průletů kolem Enceladu se plánuje.

Štítky: Enceladus, Tiger stripes, Close up


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »