Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový robot na kosmické stanici si chce říkat Dextre the Magnificent

Uznání: Expedition 16 Crew, NASA

Nový robot na kosmické stanici zvaný Dextre vyslovil překvapivý a potenciálně znepokojivý požadavek, aby mu astronauté v budoucnu říkali "Dextre the Magnificent." Tento pohyblivý servisní systém mával elektrickými nástroji, za které by se nestyděl žádný opravář, poděkoval lidem, že ho vytvořili a přislíbil zářivou budoucnost, kde lidem zůstane důležitá role v novém řádu robotů. Veselý apríl od lidiček z APODu. Klasické příběhy, že lidé omylem vytvořili technického zloducha se datují až k Frankensteinovi a patří mezi ně slavní fiktivní ničemové jako HAL a Terminator. Dextre je sice skutečný, ale není žádný Frankenstein, jelikož jeho počítačová inteligence má astronautům hlavně umožnit jeho ovládání. Dextre byl nainstalován minulý měsíc, aby pomohl stavět a udržovat Mezinárodní kosmickou stanici. Jak je vidět na obrázku nahoře, Dextre je opravdu div techniky, jeho dlouhá ramena dokáží přesně a hbitě chápat malé nástroje i velké moduly.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Dextre


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »