Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový robot na kosmické stanici si chce říkat Dextre the Magnificent

Uznání: Expedition 16 Crew, NASA

Nový robot na kosmické stanici zvaný Dextre vyslovil překvapivý a potenciálně znepokojivý požadavek, aby mu astronauté v budoucnu říkali "Dextre the Magnificent." Tento pohyblivý servisní systém mával elektrickými nástroji, za které by se nestyděl žádný opravář, poděkoval lidem, že ho vytvořili a přislíbil zářivou budoucnost, kde lidem zůstane důležitá role v novém řádu robotů. Veselý apríl od lidiček z APODu. Klasické příběhy, že lidé omylem vytvořili technického zloducha se datují až k Frankensteinovi a patří mezi ně slavní fiktivní ničemové jako HAL a Terminator. Dextre je sice skutečný, ale není žádný Frankenstein, jelikož jeho počítačová inteligence má astronautům hlavně umožnit jeho ovládání. Dextre byl nainstalován minulý měsíc, aby pomohl stavět a udržovat Mezinárodní kosmickou stanici. Jak je vidět na obrázku nahoře, Dextre je opravdu div techniky, jeho dlouhá ramena dokáží přesně a hbitě chápat malé nástroje i velké moduly.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Dextre


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce J+V  11.6. 2026

odeznívající konjunkce jupiteru a venuše která probíhala 9 a 10 června zkusil sem nyní s polluxem a castorem

Další informace »