Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový robot na kosmické stanici si chce říkat Dextre the Magnificent

Uznání: Expedition 16 Crew, NASA

Nový robot na kosmické stanici zvaný Dextre vyslovil překvapivý a potenciálně znepokojivý požadavek, aby mu astronauté v budoucnu říkali "Dextre the Magnificent." Tento pohyblivý servisní systém mával elektrickými nástroji, za které by se nestyděl žádný opravář, poděkoval lidem, že ho vytvořili a přislíbil zářivou budoucnost, kde lidem zůstane důležitá role v novém řádu robotů. Veselý apríl od lidiček z APODu. Klasické příběhy, že lidé omylem vytvořili technického zloducha se datují až k Frankensteinovi a patří mezi ně slavní fiktivní ničemové jako HAL a Terminator. Dextre je sice skutečný, ale není žádný Frankenstein, jelikož jeho počítačová inteligence má astronautům hlavně umožnit jeho ovládání. Dextre byl nainstalován minulý měsíc, aby pomohl stavět a udržovat Mezinárodní kosmickou stanici. Jak je vidět na obrázku nahoře, Dextre je opravdu div techniky, jeho dlouhá ramena dokáží přesně a hbitě chápat malé nástroje i velké moduly.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Dextre


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »