Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový robot na kosmické stanici si chce říkat Dextre the Magnificent

Uznání: Expedition 16 Crew, NASA

Nový robot na kosmické stanici zvaný Dextre vyslovil překvapivý a potenciálně znepokojivý požadavek, aby mu astronauté v budoucnu říkali "Dextre the Magnificent." Tento pohyblivý servisní systém mával elektrickými nástroji, za které by se nestyděl žádný opravář, poděkoval lidem, že ho vytvořili a přislíbil zářivou budoucnost, kde lidem zůstane důležitá role v novém řádu robotů. Veselý apríl od lidiček z APODu. Klasické příběhy, že lidé omylem vytvořili technického zloducha se datují až k Frankensteinovi a patří mezi ně slavní fiktivní ničemové jako HAL a Terminator. Dextre je sice skutečný, ale není žádný Frankenstein, jelikož jeho počítačová inteligence má astronautům hlavně umožnit jeho ovládání. Dextre byl nainstalován minulý měsíc, aby pomohl stavět a udržovat Mezinárodní kosmickou stanici. Jak je vidět na obrázku nahoře, Dextre je opravdu div techniky, jeho dlouhá ramena dokáží přesně a hbitě chápat malé nástroje i velké moduly.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Dextre


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »