Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový robot na kosmické stanici si chce říkat Dextre the Magnificent

Uznání: Expedition 16 Crew, NASA

Nový robot na kosmické stanici zvaný Dextre vyslovil překvapivý a potenciálně znepokojivý požadavek, aby mu astronauté v budoucnu říkali "Dextre the Magnificent." Tento pohyblivý servisní systém mával elektrickými nástroji, za které by se nestyděl žádný opravář, poděkoval lidem, že ho vytvořili a přislíbil zářivou budoucnost, kde lidem zůstane důležitá role v novém řádu robotů. Veselý apríl od lidiček z APODu. Klasické příběhy, že lidé omylem vytvořili technického zloducha se datují až k Frankensteinovi a patří mezi ně slavní fiktivní ničemové jako HAL a Terminator. Dextre je sice skutečný, ale není žádný Frankenstein, jelikož jeho počítačová inteligence má astronautům hlavně umožnit jeho ovládání. Dextre byl nainstalován minulý měsíc, aby pomohl stavět a udržovat Mezinárodní kosmickou stanici. Jak je vidět na obrázku nahoře, Dextre je opravdu div techniky, jeho dlouhá ramena dokáží přesně a hbitě chápat malé nástroje i velké moduly.

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Dextre


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »