Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M55 z CFHT

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Padesátá pátá položka v katalogu Charlese Messiera je velká a nádherná kulová hvězdokupa s asi 100 000 hvězdami M55. M55 je jen 20 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a pozemským pozorovatelům se jeví jako 2/3 velikosti úplňku. Kulové hvězdokupy jako je M55 se vyskytují v halu naší Mléčné dráhy jako gravitačně vázaná populace hvězd, která je mnohem starší, než stelární skupiny v disku Galaxie. Astronomové, kteří podrobně studují hvězdy v kulových hvězdokupách, mohou přesně změřit jejich věk a vzdálenost. Jejich výsledky nakonec vymezují stáří Vesmíru (... musí být starší, než hvězdy v něm!) a slouží jako základní stupeň na stupnici astronomických vzdáleností. Tento skvělý barevný snímek pořídil 3.6 m dalekohled CFHT a v hvězdokupě M55 zabírá asi 100 světelných let.

Štítky: Kulová hvězdokupa, CFHT, M55


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »