Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jih Orionu

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Asi 2 stupně jižně od slavné Mlhoviny v Orionu, kde vznikají hvězdy, se nachází řada slibných mlhovin a hvězd. Tato oblast oplývá energetickými mladými hvězdami s výtrysky a výtoky, které pronikají okolním materiálem rychlostmi stovek kilometrů za sekundu. Tyto interakce vytvářejí zářivé rázové vlny známé jako Herbig-Harovy (HH) objekty. Tak například vznešený plavný oblouk vpravo od středu je katalogizován jako HH222 a také se nazývá mlhovina Vodopád. HH 401 dole pod vodopádem má zřetelný kónický tvar. Jasná namodralá mlhovina dole vlevo od středu je NGC 1999, prachové mračno, které odráží světlo od vnořené proměnné hvězdy. Tento celý kosmický pohled, který zabírá přes 30 světelných let, je u okraje komplexu molekulárních mračen v Orionu vzdáleného asi 1500 světelných let.
Oprava: Slovosled poslední věty opraven podle Ivana Růžičky 4.4.

Štítky: Mlhovina Orion, Waterfall, Herbig haro, Ngc1999, Hh222


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »