Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jih Orionu

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Asi 2 stupně jižně od slavné Mlhoviny v Orionu, kde vznikají hvězdy, se nachází řada slibných mlhovin a hvězd. Tato oblast oplývá energetickými mladými hvězdami s výtrysky a výtoky, které pronikají okolním materiálem rychlostmi stovek kilometrů za sekundu. Tyto interakce vytvářejí zářivé rázové vlny známé jako Herbig-Harovy (HH) objekty. Tak například vznešený plavný oblouk vpravo od středu je katalogizován jako HH222 a také se nazývá mlhovina Vodopád. HH 401 dole pod vodopádem má zřetelný kónický tvar. Jasná namodralá mlhovina dole vlevo od středu je NGC 1999, prachové mračno, které odráží světlo od vnořené proměnné hvězdy. Tento celý kosmický pohled, který zabírá přes 30 světelných let, je u okraje komplexu molekulárních mračen v Orionu vzdáleného asi 1500 světelných let.
Oprava: Slovosled poslední věty opraven podle Ivana Růžičky 4.4.

Štítky: Mlhovina Orion, Waterfall, Herbig haro, Ngc1999, Hh222


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »