Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstvy v Aureum Chaos

Credit HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Při prvním pohledu mohou tyto vlnité tvary v odstínech modré vypadat jako vlny na oceánu. Ve skutečnosti jsou zde vidět výstupy vrstevnatých hornin v Aureum Chaos na snímku ve falešných barvách kamerou HiRISE z družice Mars Reconnaissance Orbiter. Poměrně velká oblast Aureum Chaos je chaotickou změtí erodovaného terénu ve východní části nesmírně velkého marťanského kaňonu Valles Marineris. Zvláštní složení vrstev těchto výstupů by mohlo být dáno prachem nebo vulkanickým popelem vypadávajícím z atmosféry, pískem neseným marťanskými větry nebo sedimenty ukládanými na dno starodávného jezera. Tento detailní pohled na jinak červenou planetu zabírá asi 4 kilometry, což je vzdálenost, kterou můžete na rovině ujít méně jak za hodinu.

Štítky: Mars, Valles Marineris, Aureum chaos, Hills, Sedimentary


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »