Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jules Verne na oběžné dráze

Uznání: ISS Expedition 16 Crew, NASA, ESA

Jules Verne má na své neobyčejné pouti v pozadí jasný okraj Země, který se zeslabuje až do temnoty vesmíru. Tento snímek z minulého pondělí ukazuje kosmickou loď ATV (Automated Transfer Vehicle) Evropské kosmické agentury ESA, která je pojmenovaná podle vizionáře a spisovatele vědeckofantastických románů 19. století, jak zkouší svůj systém autonomního přibližování k Mezinárodní kosmické stanici. Jules Verne se s pomocí laserového naváděcího systému ve čtvrtek hladce a bezpečně připojil ke stanici a dopravil tak 6018 kg přístrojů, zásob a paliva. Válcové těleso této automatické nákladní kosmické lodi má průměr 4.5 m, délku 10.3 m a se slunečními panely má rozpětí 22.3 m. Jules Verne zůstane připojen až do srpna a před svým stažením z oběžné dráhy ještě dráhu kosmické stanice zvýší.

Štítky: Kosmická loď, Jules verne, Atv, Automated transfer vehicle


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »