Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jules Verne na oběžné dráze

Uznání: ISS Expedition 16 Crew, NASA, ESA

Jules Verne má na své neobyčejné pouti v pozadí jasný okraj Země, který se zeslabuje až do temnoty vesmíru. Tento snímek z minulého pondělí ukazuje kosmickou loď ATV (Automated Transfer Vehicle) Evropské kosmické agentury ESA, která je pojmenovaná podle vizionáře a spisovatele vědeckofantastických románů 19. století, jak zkouší svůj systém autonomního přibližování k Mezinárodní kosmické stanici. Jules Verne se s pomocí laserového naváděcího systému ve čtvrtek hladce a bezpečně připojil ke stanici a dopravil tak 6018 kg přístrojů, zásob a paliva. Válcové těleso této automatické nákladní kosmické lodi má průměr 4.5 m, délku 10.3 m a se slunečními panely má rozpětí 22.3 m. Jules Verne zůstane připojen až do srpna a před svým stažením z oběžné dráhy ještě dráhu kosmické stanice zvýší.

Štítky: Kosmická loď, Jules verne, Atv, Automated transfer vehicle


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »