Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Velkého Magellanova mračna

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Je to spirální galaxie? Ne. Opravdu, toto je Velké Magellanovo mračno (LMC), největší satelitní galaxie naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. LMC se vzhledem k svému normálně chaotickému vzhledu klasifikuje jako trpasličí nepravidelná galaxie. Tato hloubková a širokoúhlá expozice ale zviditelnila celý rozsah LMC. Při delších expozicích začíná LMC vypadat jako spirální galaxie s příčkou. Velké Magellanovo mračno je vzdálené jenom asi 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado). LMC měří asi 15000 světelných let a byla místem s nejjasnější a nejbližší supernovou SN1987A moderní doby. LMC je spolu s Malým Magellanovým mračnem (SMC) vidět prostým okem na jižní zemské polokouli.

Štítky: Orion, Witch Head Nebula, Belt


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »