Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Velkého Magellanova mračna

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Je to spirální galaxie? Ne. Opravdu, toto je Velké Magellanovo mračno (LMC), největší satelitní galaxie naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. LMC se vzhledem k svému normálně chaotickému vzhledu klasifikuje jako trpasličí nepravidelná galaxie. Tato hloubková a širokoúhlá expozice ale zviditelnila celý rozsah LMC. Při delších expozicích začíná LMC vypadat jako spirální galaxie s příčkou. Velké Magellanovo mračno je vzdálené jenom asi 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado). LMC měří asi 15000 světelných let a byla místem s nejjasnější a nejbližší supernovou SN1987A moderní doby. LMC je spolu s Malým Magellanovým mračnem (SMC) vidět prostým okem na jižní zemské polokouli.

Štítky: Orion, Witch Head Nebula, Belt


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »