Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jih Orionu: Od pásu k čarodějnici

Uznání a copyright: Stéphane Guisard

Poznáte na tomto snímku pás Orionu? Dobře známou trojici hvězd, která je vidět prostým okem, lze najít vlevo nahoře. Tato jižní část souhvězdí Orion vypadá na tomto neobvykle pronikavém a širokém pohledu dost jinak. Nejprve si povšimněte, že dolní levá hvězda z pásu, Alnitak, osvětluje prachovou reflekční mlhovinu známou jako M78. Při podrobné prohlídce najdeme přímo pod Alnitakem mlhovinu Koňská hlava. Dále vpravo dole je prostým okem viditelná Mlhovina v Orionu M42. Ta nejjasnější hvězda vpravo dole je Rigel. Rigel je jasná modrá hvězda a osvětluje zlověstně tvarované pole prachu známé jako mlhovina Hlava čarodějnice, která je vidět jako modrá reflekční mlhovina v pravém dolním rohu. Celou oblast obepíná rozsáhlý červený prstenec, Barnardova smyčka. Pokud by lidé měli svoje oči asi 10 000 krát citlivější, tak by to všechno mohli uvidět i pouhým okem.

Štítky: Orion, Witch Head Nebula, Belt


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)

Canon EOS 50D, Canon EF 135/2.0L USM, 7x5sec., f/2.8, ISO 800. Foceno z rozhledny na Boubíně 10.7.2020 v 02:05

Další informace »