Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jih Orionu: Od pásu k čarodějnici

Uznání a copyright: Stéphane Guisard

Poznáte na tomto snímku pás Orionu? Dobře známou trojici hvězd, která je vidět prostým okem, lze najít vlevo nahoře. Tato jižní část souhvězdí Orion vypadá na tomto neobvykle pronikavém a širokém pohledu dost jinak. Nejprve si povšimněte, že dolní levá hvězda z pásu, Alnitak, osvětluje prachovou reflekční mlhovinu známou jako M78. Při podrobné prohlídce najdeme přímo pod Alnitakem mlhovinu Koňská hlava. Dále vpravo dole je prostým okem viditelná Mlhovina v Orionu M42. Ta nejjasnější hvězda vpravo dole je Rigel. Rigel je jasná modrá hvězda a osvětluje zlověstně tvarované pole prachu známé jako mlhovina Hlava čarodějnice, která je vidět jako modrá reflekční mlhovina v pravém dolním rohu. Celou oblast obepíná rozsáhlý červený prstenec, Barnardova smyčka. Pokud by lidé měli svoje oči asi 10 000 krát citlivější, tak by to všechno mohli uvidět i pouhým okem.

Štítky: Orion, Witch Head Nebula, Belt


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »