Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadné bílé skalní prsty na Marsu

Uznání: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR Mars Express

Co způsobilo tyto neobvyklé bílé skalní formace na Marsu? Podrobná studie těchto prstů vyvolaná možností, že by se mohlo jednat o deposity soli po vyschnutí dna starodávného jezera nyní ukazuje, že tomu tak není. Zdá se, že světlý materiál v okolí už zerodoval, což ukazuje na složení s velmi nízkou hustotou a to může odpovídat vulkanickému popelu nebo navátým pískům. Výrazný kontrast mezi skalami a okolním pískem podporuje jeho neobvylá tmavost. Snímek nahoře pořídila kosmická sonda Mars Express, která je nyní družicí Marsu. Planetární badatelka Emily Lakdawalla, mezi jiným výmluvně popsala své zaujetí tímto neobvyklým typem marťanské krajiny jako fascinující bádání na blogu Planetární společnosti. Tato záhadná bílá skála má asi 15 kilometrů a je uvnitř většího, asi 100 kilometrů velkého kráteru.

Štítky: Mars, Kráter, White Rock


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »