Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Největší kráter na marťanském měsíci Phobos Stickney má své jméno po Chloe Angeline Stickney Hall, která byla matematičkou a manželkou astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil oba měsíce rudé planety v roce 1877. Stickney měří přes 9 kilometrů, což je skoro polovina průměru samotného Phobosu, takže impakt, kterým kráter vznikl, tento měsíček skoro roztříštil. Tento nádherný snímek kráteru Stickney a okolí se zvýrazněnými barvami pořídila minulý měsíc kamera HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter při průletu kolem Phobosu ze vzdálenosti asi 6 tisíc kilometrů. Přestože je povrchová gravitace na Phobosu, který vypadá jako asteroid, méně než 1/1000 pozemské gravitace, tak stopy ukazují, že se během času volný materiál v kráteru svezl ze stěn dolů. Světle modré oblasti u lemu kráteru ukazují na poměrně čerstvý povrch. Původ podivných rýh na povrchu je záhadou, ale může souviset s impaktem.

Štítky: Mars, Phobos, Stickney crater, Asaph hall, Chloe angeline stickney


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »