Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Největší kráter na marťanském měsíci Phobos Stickney má své jméno po Chloe Angeline Stickney Hall, která byla matematičkou a manželkou astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil oba měsíce rudé planety v roce 1877. Stickney měří přes 9 kilometrů, což je skoro polovina průměru samotného Phobosu, takže impakt, kterým kráter vznikl, tento měsíček skoro roztříštil. Tento nádherný snímek kráteru Stickney a okolí se zvýrazněnými barvami pořídila minulý měsíc kamera HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter při průletu kolem Phobosu ze vzdálenosti asi 6 tisíc kilometrů. Přestože je povrchová gravitace na Phobosu, který vypadá jako asteroid, méně než 1/1000 pozemské gravitace, tak stopy ukazují, že se během času volný materiál v kráteru svezl ze stěn dolů. Světle modré oblasti u lemu kráteru ukazují na poměrně čerstvý povrch. Původ podivných rýh na povrchu je záhadou, ale může souviset s impaktem.

Štítky: Mars, Phobos, Stickney crater, Asaph hall, Chloe angeline stickney


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »