Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Největší kráter na marťanském měsíci Phobos Stickney má své jméno po Chloe Angeline Stickney Hall, která byla matematičkou a manželkou astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil oba měsíce rudé planety v roce 1877. Stickney měří přes 9 kilometrů, což je skoro polovina průměru samotného Phobosu, takže impakt, kterým kráter vznikl, tento měsíček skoro roztříštil. Tento nádherný snímek kráteru Stickney a okolí se zvýrazněnými barvami pořídila minulý měsíc kamera HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter při průletu kolem Phobosu ze vzdálenosti asi 6 tisíc kilometrů. Přestože je povrchová gravitace na Phobosu, který vypadá jako asteroid, méně než 1/1000 pozemské gravitace, tak stopy ukazují, že se během času volný materiál v kráteru svezl ze stěn dolů. Světle modré oblasti u lemu kráteru ukazují na poměrně čerstvý povrch. Původ podivných rýh na povrchu je záhadou, ale může souviset s impaktem.

Štítky: Mars, Phobos, Stickney crater, Asaph hall, Chloe angeline stickney


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »