Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejprve nemohl Měsíc uvidět

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Fotograf Laurent Laveder nejprve nemohl Měsíc uvidět, ale pátral triedrem nad oblačným západním obzorem blízko západu slunce, až konečně tenký srpeček Měsíce spatřil. Na tomto obrazu z 6. dubna z Bretaně ve Francii je Měsíc starý pouhých 15 hodin 38 minut. Jeho tenký, nepravidelný, slunečním světlem ozářený vzhůru otevřený oblouk je u středu obrázku nad tmavými mračny. Srpek Měsíce na časné večerní obloze je nádherná podívaná, která potěší mnoho lidí. Ale najít úzký srpek Měsíce méně než 24 hodin po novu vyžaduje pečlivé načasování a plánování a je výzvou i pro zkušené pozorovatele. Na tomto pohledu je z měsíčního kotouče osvětleno jen asi 0,8 procenta. Laveder uvádí, že je to nejmladší Měsíc, který za dvacet let pozorování spatřil a na základě svých snímků také nabízí tuto animaci (flash nebo gif) půvabné nebeské scény.

Štítky: Měsíc, Crescent moon, Youngest moon


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »