Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejprve nemohl Měsíc uvidět

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Fotograf Laurent Laveder nejprve nemohl Měsíc uvidět, ale pátral triedrem nad oblačným západním obzorem blízko západu slunce, až konečně tenký srpeček Měsíce spatřil. Na tomto obrazu z 6. dubna z Bretaně ve Francii je Měsíc starý pouhých 15 hodin 38 minut. Jeho tenký, nepravidelný, slunečním světlem ozářený vzhůru otevřený oblouk je u středu obrázku nad tmavými mračny. Srpek Měsíce na časné večerní obloze je nádherná podívaná, která potěší mnoho lidí. Ale najít úzký srpek Měsíce méně než 24 hodin po novu vyžaduje pečlivé načasování a plánování a je výzvou i pro zkušené pozorovatele. Na tomto pohledu je z měsíčního kotouče osvětleno jen asi 0,8 procenta. Laveder uvádí, že je to nejmladší Měsíc, který za dvacet let pozorování spatřil a na základě svých snímků také nabízí tuto animaci (flash nebo gif) půvabné nebeské scény.

Štítky: Měsíc, Crescent moon, Youngest moon


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »