Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejprve nemohl Měsíc uvidět

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net / TWAN)

Fotograf Laurent Laveder nejprve nemohl Měsíc uvidět, ale pátral triedrem nad oblačným západním obzorem blízko západu slunce, až konečně tenký srpeček Měsíce spatřil. Na tomto obrazu z 6. dubna z Bretaně ve Francii je Měsíc starý pouhých 15 hodin 38 minut. Jeho tenký, nepravidelný, slunečním světlem ozářený vzhůru otevřený oblouk je u středu obrázku nad tmavými mračny. Srpek Měsíce na časné večerní obloze je nádherná podívaná, která potěší mnoho lidí. Ale najít úzký srpek Měsíce méně než 24 hodin po novu vyžaduje pečlivé načasování a plánování a je výzvou i pro zkušené pozorovatele. Na tomto pohledu je z měsíčního kotouče osvětleno jen asi 0,8 procenta. Laveder uvádí, že je to nejmladší Měsíc, který za dvacet let pozorování spatřil a na základě svých snímků také nabízí tuto animaci (flash nebo gif) půvabné nebeské scény.

Štítky: Měsíc, Crescent moon, Youngest moon


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »