Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lisabonský západ měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro

Na této nádherné scéně se zapadajícím Měsícem z portugalského Lisabonu zachycené 20. března září proti západnímu soumraku brilantní Venuše, štíhlý srpeček Měsíce a světla mostu Ponte 25 de Abril. Takové poklidné pohledy jsme si mohli minulý týden užívat na celé planetě Zemi, jelikož se ještě mladý měsíc po částečném slunečním zatmění držel blízko zapadajícího slunce a Venuše vládla jako večernice. Díky silnému zemskému svitu, světlu z osvětlené strany Země, je na obrázku jasně vidět i noční strana Měsíce. Ponte 25 de Abril je 2,3 kilometru dlouhý zavěšený most přes řeku Tagus a často se srovnává s mostem Zlatá brána v San Fransisco v USA.

Štítky: Měsíc, Venuše, Suspension bridge, Lisbon


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »