Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ slunce v Touranu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi

Když v pondělí vycházelo Slunce nad rozsáhlou přírodní rezervací Touran v severovýchodním Iránu, tak východní obzor pokrývaly mraky. Ten den se Sluncem vyšel také Měsíc při široce pozorovaném částečném zatmění Slunce. Oblačná pokrývka podél hornatého obzoru dodávala tomuto zatmění při východu dramatický aspekt a astronomovi Babak Tafreshi umožnila pořídit tyto záběry teleobjektivem i bez filtru. Slunce samotné postupovalo k severní obloze planety Země a přibližovalo se k rovnodennosti, k astronomickému mezníku, který označuje první jarní den na severní polokouli a začátek Norouz, perského Nového roku.

Štítky: Slunce, Zatmění, Partial solar eclipse, Iran, Touran, Norouz


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »