Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta Jurije Gagarina

Uznání: ISS Expedition 7 Crew, EOL, NASA
(Image record from Gateway to Astronaut Photography of Earth)

Sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin se stal 12. dubna 1961 první člověkem ve vesmíru. Jeho na dálku ovládaná kosmická loď Vostok 1 ho vynesla do výšky 200 mil a jednou s ním obletěla Zemi. O svém prvním pohledu z vesmíru řekl: "Obloha je velice tmavá, Země je modravá. Všechno se vidět velice jasně". První americký astronaut Alan Shepard, odstartoval teprve až za skoro měsíc a to ještě jen na poměrně krátký suborbitální let. Gagarin se narodil 9. března 1934 a před tím, než byl v roce 1960 vybrán do první skupiny kosmonautů, byl vojenský pilot. V důsledku svého historického letu se stal mezinárodním hrdinou a legendou. Zahynul při havárii svého proudového letounu MIG při cvičném letu 27. března 1968, byl pohřben jako hrdina a jeho popel byl uložen do kremelské zdi. Jiného 12. dubna, v roce 1981 NASA vypustila první raketoplán.

Štítky: Země, Yuri gagarin, Spaceflight


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »