Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivné kometární uzlíky v mlhovině Helix

Uznání: C. R. O'Dell and K. Handron (Rice University), NASA

Co způsobuje neobvyklé uzlíky plynu a prachu v planetárních mlhovinách? Takové uzlíky jsou vidět v Prstencové mlhovině, v mlhovině Činka a v mlhovině Eskimák, ale jejich existence nebyla původně předpovězena a jejich původ není stále pochopen. Nahoře je fascinující snímek mlhoviny Helix z Hubblova kosmického dalekohledu, který ukazuje skvělé podrobnosti jejích záhadných plynných uzlíků. Kometární uzlíky nahoře mají hmotnost srovnatelnou se Zemí, ale jejich průměr je typicky několikanásobek oběžné dráhy Pluta. Jedna hypotéza fragmentace a vývoje uzlíků předpokládá, že existující plyn byl vypuzen sice řidším, ale energetičtějším hvězdným větrem vyvíjející se centrální hvězdy. Mlhovina Helix je nejbližším příkladem planetární mlhoviny vytvořené na konci života Slunci podobné hvězdy. Mlhovina Helix, též označená NGC 7293, se nachází asi 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).

Štítky: Mlhovina Helix, HST, Cometary knots


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »