Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivné kometární uzlíky v mlhovině Helix

Uznání: C. R. O'Dell and K. Handron (Rice University), NASA

Co způsobuje neobvyklé uzlíky plynu a prachu v planetárních mlhovinách? Takové uzlíky jsou vidět v Prstencové mlhovině, v mlhovině Činka a v mlhovině Eskimák, ale jejich existence nebyla původně předpovězena a jejich původ není stále pochopen. Nahoře je fascinující snímek mlhoviny Helix z Hubblova kosmického dalekohledu, který ukazuje skvělé podrobnosti jejích záhadných plynných uzlíků. Kometární uzlíky nahoře mají hmotnost srovnatelnou se Zemí, ale jejich průměr je typicky několikanásobek oběžné dráhy Pluta. Jedna hypotéza fragmentace a vývoje uzlíků předpokládá, že existující plyn byl vypuzen sice řidším, ale energetičtějším hvězdným větrem vyvíjející se centrální hvězdy. Mlhovina Helix je nejbližším příkladem planetární mlhoviny vytvořené na konci života Slunci podobné hvězdy. Mlhovina Helix, též označená NGC 7293, se nachází asi 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).

Štítky: Mlhovina Helix, HST, Cometary knots


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »