Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivné kometární uzlíky v mlhovině Helix

Uznání: C. R. O'Dell and K. Handron (Rice University), NASA

Co způsobuje neobvyklé uzlíky plynu a prachu v planetárních mlhovinách? Takové uzlíky jsou vidět v Prstencové mlhovině, v mlhovině Činka a v mlhovině Eskimák, ale jejich existence nebyla původně předpovězena a jejich původ není stále pochopen. Nahoře je fascinující snímek mlhoviny Helix z Hubblova kosmického dalekohledu, který ukazuje skvělé podrobnosti jejích záhadných plynných uzlíků. Kometární uzlíky nahoře mají hmotnost srovnatelnou se Zemí, ale jejich průměr je typicky několikanásobek oběžné dráhy Pluta. Jedna hypotéza fragmentace a vývoje uzlíků předpokládá, že existující plyn byl vypuzen sice řidším, ale energetičtějším hvězdným větrem vyvíjející se centrální hvězdy. Mlhovina Helix je nejbližším příkladem planetární mlhoviny vytvořené na konci života Slunci podobné hvězdy. Mlhovina Helix, též označená NGC 7293, se nachází asi 700 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius).

Štítky: Mlhovina Helix, HST, Cometary knots


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »