Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní kříž na jižní obloze

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Pokud byste stáli na jižním pólu Země, tak by se nad vámi prostíral tento dech beroucí kus oblohy. Na tomto snímku jsou vlevo nahoře čtyři hvězdy, které vyznačují hranice slavného Jižního kříže. Nahoře tohoto souhvězdí známého i pod latinským jménem Crux je oranžová hvězda Gama Crucis. Střed této fotografie kříží pás hvězd, prachu a plynu, který je součástí naší Mléčné dráhy. Těsně pod Jižním křížem zcela vlevo je tmavá mlhovina Uhelný pytel a jasná mlhovina zcela vpravo je mlhovina Carina. Jižní kříž je natolik slavné souhvězdí, že je vyobrazeno i na australské vlajce.
Oprava: Na správný překlad "Na tomto snímku jsou vlevo ..." upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Mléčná dráha, Jižní kříž, Coal Sack Nebula


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »