Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvouramená spirála Mléčné dráhy

Uznání: ilustrace: R. Hurt (SSC), JPL-Caltech, NASA
přehlídka: GLIMPSE

Při pohledu zevnitř Mléčné dráhy je obtížné rozpoznat skutečnou strukturu naší vlastní galaxie. Ovšem ambiciózní přehlídka pomocí Spitzerova kosmického dalekohledu nyní nabízí přesvědčivý důkaz, že žijeme ve velké galaxii ozdobené dvěma velkými spirálními rameny (ramena Štít-Kentaurus a Perseus), která vybíhají z konců velké centrální příčky. Pokud by se astronomové ve vzdálených galaxiích dívali na naši Galaxii zepředu, tak by nejspíš uviděli Mléčnou dráhu jako spirální galaxii s příčkou a dvěma rameny, podobnou té na této umělecké ilustraci. Předchozí průzkumy ukazovaly na menší centrální příčnou strukturu a čtyři spirální ramena. Astronomové stále umisťují Slunce do asi třetiny vzdálenosti od vnějšího okraje Mléčné dráhy v malém rameni zvaném Orionův výběžek. Pokud položíte kurzor na obrázek, tak budete moci snadno určit polohu Slunce a identifikovat nově zmapované struktury.

Štítky: Mléčná dráha, Spirální galaxie, Spirála s příčkou, Spiral arms, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »