Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červnový mladý srpek Měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro

Počátkem tohoto týdne si lidé na planetě Zemi mohli po západu užívat pohledu na poklidnou oblohu s mladým srpkem Měsíce na západní obloze. V jednom takovém barevném příkladě zaznamenaném 4. června je v popředí tichá pláž se světly města Lisabon v Portugalsku a na obzoru je pohoří Sintra. Mezi oblačnými břehy pózuje štíhlý Měsíc, jeho sluncem osvětlený oblouk představuje jenom asi 1 procento celého disku. Zbytek přivrácené strany Měsíce je slabě vidět ve světle Země. Přibývající srpek Měsíce by měl tento víkend za soumraku vytvářet také nádherné západní pohledy. Ta jasná hvězda v blízkosti Měsíce dnes v noci (v sobotu) je ve skutečnosti planeta Mars. V neděli se Měsíc posune blíž k dvojici nebeských světel, k jasné hvězdě Regulus a k Saturnu.

Štítky: Měsíc, Phase, Crescent


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »