Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červnový mladý srpek Měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro

Počátkem tohoto týdne si lidé na planetě Zemi mohli po západu užívat pohledu na poklidnou oblohu s mladým srpkem Měsíce na západní obloze. V jednom takovém barevném příkladě zaznamenaném 4. června je v popředí tichá pláž se světly města Lisabon v Portugalsku a na obzoru je pohoří Sintra. Mezi oblačnými břehy pózuje štíhlý Měsíc, jeho sluncem osvětlený oblouk představuje jenom asi 1 procento celého disku. Zbytek přivrácené strany Měsíce je slabě vidět ve světle Země. Přibývající srpek Měsíce by měl tento víkend za soumraku vytvářet také nádherné západní pohledy. Ta jasná hvězda v blízkosti Měsíce dnes v noci (v sobotu) je ve skutečnosti planeta Mars. V neděli se Měsíc posune blíž k dvojici nebeských světel, k jasné hvězdě Regulus a k Saturnu.

Štítky: Měsíc, Phase, Crescent


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »