Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červnový mladý srpek Měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro

Počátkem tohoto týdne si lidé na planetě Zemi mohli po západu užívat pohledu na poklidnou oblohu s mladým srpkem Měsíce na západní obloze. V jednom takovém barevném příkladě zaznamenaném 4. června je v popředí tichá pláž se světly města Lisabon v Portugalsku a na obzoru je pohoří Sintra. Mezi oblačnými břehy pózuje štíhlý Měsíc, jeho sluncem osvětlený oblouk představuje jenom asi 1 procento celého disku. Zbytek přivrácené strany Měsíce je slabě vidět ve světle Země. Přibývající srpek Měsíce by měl tento víkend za soumraku vytvářet také nádherné západní pohledy. Ta jasná hvězda v blízkosti Měsíce dnes v noci (v sobotu) je ve skutečnosti planeta Mars. V neděli se Měsíc posune blíž k dvojici nebeských světel, k jasné hvězdě Regulus a k Saturnu.

Štítky: Měsíc, Phase, Crescent


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 42 - Orión

Asi najkrajší objekt na oblohe...

Další informace »