Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červnový mladý srpek Měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro

Počátkem tohoto týdne si lidé na planetě Zemi mohli po západu užívat pohledu na poklidnou oblohu s mladým srpkem Měsíce na západní obloze. V jednom takovém barevném příkladě zaznamenaném 4. června je v popředí tichá pláž se světly města Lisabon v Portugalsku a na obzoru je pohoří Sintra. Mezi oblačnými břehy pózuje štíhlý Měsíc, jeho sluncem osvětlený oblouk představuje jenom asi 1 procento celého disku. Zbytek přivrácené strany Měsíce je slabě vidět ve světle Země. Přibývající srpek Měsíce by měl tento víkend za soumraku vytvářet také nádherné západní pohledy. Ta jasná hvězda v blízkosti Měsíce dnes v noci (v sobotu) je ve skutečnosti planeta Mars. V neděli se Měsíc posune blíž k dvojici nebeských světel, k jasné hvězdě Regulus a k Saturnu.

Štítky: Měsíc, Phase, Crescent


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »