Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červnový mladý srpek Měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro

Počátkem tohoto týdne si lidé na planetě Zemi mohli po západu užívat pohledu na poklidnou oblohu s mladým srpkem Měsíce na západní obloze. V jednom takovém barevném příkladě zaznamenaném 4. června je v popředí tichá pláž se světly města Lisabon v Portugalsku a na obzoru je pohoří Sintra. Mezi oblačnými břehy pózuje štíhlý Měsíc, jeho sluncem osvětlený oblouk představuje jenom asi 1 procento celého disku. Zbytek přivrácené strany Měsíce je slabě vidět ve světle Země. Přibývající srpek Měsíce by měl tento víkend za soumraku vytvářet také nádherné západní pohledy. Ta jasná hvězda v blízkosti Měsíce dnes v noci (v sobotu) je ve skutečnosti planeta Mars. V neděli se Měsíc posune blíž k dvojici nebeských světel, k jasné hvězdě Regulus a k Saturnu.

Štítky: Měsíc, Phase, Crescent


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »