Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzorek marťanské půdy k analýze

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Jaká překvapení skrývá marťanská půda? K objevu může přispět už první lžíce půdy z blízkosti přistávacího modulu Phoenixu na Marsu vložená do přístroje TEGA (Thermal and Evolved-Gas Analyzer). Na snímku nahoře se hlínou naplněná lžíce přibližuje k jedné z osmi pícek TEGA. Jakmile bude půda uvnitř pícky, tak se materiál vypeče a uvolněné plyny se určí hmotovým spektrometrem. Je docela možné, že část světlého materiálu ve lžíci má stejné složení jako světlý materiál vedle přistávací patky sondy, což může být led. Phoenix má strávit příští tři měsíce kopáním, vypékáním a chemickou analýzou svého bezprostředního okolí, abychom lépe porozuměli Marsu a také zda na hranici mezi ledem a půdou byl vůbec kdy možný život.

Štítky: Mars, Phoenix, Soil sample


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »