Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzorek marťanské půdy k analýze

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Jaká překvapení skrývá marťanská půda? K objevu může přispět už první lžíce půdy z blízkosti přistávacího modulu Phoenixu na Marsu vložená do přístroje TEGA (Thermal and Evolved-Gas Analyzer). Na snímku nahoře se hlínou naplněná lžíce přibližuje k jedné z osmi pícek TEGA. Jakmile bude půda uvnitř pícky, tak se materiál vypeče a uvolněné plyny se určí hmotovým spektrometrem. Je docela možné, že část světlého materiálu ve lžíci má stejné složení jako světlý materiál vedle přistávací patky sondy, což může být led. Phoenix má strávit příští tři měsíce kopáním, vypékáním a chemickou analýzou svého bezprostředního okolí, abychom lépe porozuměli Marsu a také zda na hranici mezi ledem a půdou byl vůbec kdy možný život.

Štítky: Mars, Phoenix, Soil sample


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »