Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzorek marťanské půdy k analýze

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Jaká překvapení skrývá marťanská půda? K objevu může přispět už první lžíce půdy z blízkosti přistávacího modulu Phoenixu na Marsu vložená do přístroje TEGA (Thermal and Evolved-Gas Analyzer). Na snímku nahoře se hlínou naplněná lžíce přibližuje k jedné z osmi pícek TEGA. Jakmile bude půda uvnitř pícky, tak se materiál vypeče a uvolněné plyny se určí hmotovým spektrometrem. Je docela možné, že část světlého materiálu ve lžíci má stejné složení jako světlý materiál vedle přistávací patky sondy, což může být led. Phoenix má strávit příští tři měsíce kopáním, vypékáním a chemickou analýzou svého bezprostředního okolí, abychom lépe porozuměli Marsu a také zda na hranici mezi ledem a půdou byl vůbec kdy možný život.

Štítky: Mars, Phoenix, Soil sample


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »