Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadají Saturnovy prstence z druhé strany? Ze Země obvykle vidíme stejnou stranu Saturnových prstenců, kterou osvětluje Slunce. Geometricky vzato je na dubnovém snímku nahoře z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, Slunce za kamerou, ale na druhé straně roviny prstenců. Poloha 17 stupňů nad rovinou prstenců poskytuje pohled na nejskvělejší soustavu prstenců ve sluneční soustavě, který bere dech. Prstence podivuhodně vykazují jistou podobnost s fotografickým negativem pohledu zepředu. Záznam jasnosti prstenců z různých úhlů umožňuje určit tloušťku prstenců a hustotu částic. Na osvětlené straně Saturnu lze vidět stíny prstenců i četné oblačné útvary v téměř pravých barvách.

Štítky: Saturn, Prstence, Reflection


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »