Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadají Saturnovy prstence z druhé strany? Ze Země obvykle vidíme stejnou stranu Saturnových prstenců, kterou osvětluje Slunce. Geometricky vzato je na dubnovém snímku nahoře z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, Slunce za kamerou, ale na druhé straně roviny prstenců. Poloha 17 stupňů nad rovinou prstenců poskytuje pohled na nejskvělejší soustavu prstenců ve sluneční soustavě, který bere dech. Prstence podivuhodně vykazují jistou podobnost s fotografickým negativem pohledu zepředu. Záznam jasnosti prstenců z různých úhlů umožňuje určit tloušťku prstenců a hustotu částic. Na osvětlené straně Saturnu lze vidět stíny prstenců i četné oblačné útvary v téměř pravých barvách.

Štítky: Saturn, Prstence, Reflection


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »