Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadají Saturnovy prstence z druhé strany? Ze Země obvykle vidíme stejnou stranu Saturnových prstenců, kterou osvětluje Slunce. Geometricky vzato je na dubnovém snímku nahoře z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, Slunce za kamerou, ale na druhé straně roviny prstenců. Poloha 17 stupňů nad rovinou prstenců poskytuje pohled na nejskvělejší soustavu prstenců ve sluneční soustavě, který bere dech. Prstence podivuhodně vykazují jistou podobnost s fotografickým negativem pohledu zepředu. Záznam jasnosti prstenců z různých úhlů umožňuje určit tloušťku prstenců a hustotu částic. Na osvětlené straně Saturnu lze vidět stíny prstenců i četné oblačné útvary v téměř pravých barvách.

Štítky: Saturn, Prstence, Reflection


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »