Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadají Saturnovy prstence z druhé strany? Ze Země obvykle vidíme stejnou stranu Saturnových prstenců, kterou osvětluje Slunce. Geometricky vzato je na dubnovém snímku nahoře z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, Slunce za kamerou, ale na druhé straně roviny prstenců. Poloha 17 stupňů nad rovinou prstenců poskytuje pohled na nejskvělejší soustavu prstenců ve sluneční soustavě, který bere dech. Prstence podivuhodně vykazují jistou podobnost s fotografickým negativem pohledu zepředu. Záznam jasnosti prstenců z různých úhlů umožňuje určit tloušťku prstenců a hustotu částic. Na osvětlené straně Saturnu lze vidět stíny prstenců i četné oblačné útvary v téměř pravých barvách.

Štítky: Saturn, Prstence, Reflection


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »