Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z druhé strany

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak opravdu vypadají Saturnovy prstence z druhé strany? Ze Země obvykle vidíme stejnou stranu Saturnových prstenců, kterou osvětluje Slunce. Geometricky vzato je na dubnovém snímku nahoře z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, Slunce za kamerou, ale na druhé straně roviny prstenců. Poloha 17 stupňů nad rovinou prstenců poskytuje pohled na nejskvělejší soustavu prstenců ve sluneční soustavě, který bere dech. Prstence podivuhodně vykazují jistou podobnost s fotografickým negativem pohledu zepředu. Záznam jasnosti prstenců z různých úhlů umožňuje určit tloušťku prstenců a hustotu částic. Na osvětlené straně Saturnu lze vidět stíny prstenců i četné oblačné útvary v téměř pravých barvách.

Štítky: Saturn, Prstence, Reflection


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »