Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohnivá duha nad New Jersey

Uznání a copyright: Paul Gitto (Arcturus Observatory)

Co obrátilo duhu na obloze? Cirkumhorizontální oblouk, kterému se někdy pro jeho plamenům podobné vzezření říká ohnivá duha, je tvořen ledem a ne ohněm. Aby byl cirkumhorizontální oblouk viditelný, tak Slunce musí být alepoň 58 stupňů vysoko na obloze, kde jsou zároveň oblaka cirrus. Navíc početné ploché hexagonální ledové krystalky, ze kterých se oblaka cirrus skládají, musí být horizontálně uspořádány, aby správně lámaly sluneční světlo jako jediný obrovský hranol. Proto je dost neobvyklé uvidět cirkumhorizontální oblouk. Na snímku nahoře je tedy docela vzácná ohnivá duha zachycená koncem května nad stromy v městě Whiting v New Jersey v USA.

Štítky: Circumhorizon arc, Fire rainbow, Circumzenith arc


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »