Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohnivá duha nad New Jersey

Uznání a copyright: Paul Gitto (Arcturus Observatory)

Co obrátilo duhu na obloze? Cirkumhorizontální oblouk, kterému se někdy pro jeho plamenům podobné vzezření říká ohnivá duha, je tvořen ledem a ne ohněm. Aby byl cirkumhorizontální oblouk viditelný, tak Slunce musí být alepoň 58 stupňů vysoko na obloze, kde jsou zároveň oblaka cirrus. Navíc početné ploché hexagonální ledové krystalky, ze kterých se oblaka cirrus skládají, musí být horizontálně uspořádány, aby správně lámaly sluneční světlo jako jediný obrovský hranol. Proto je dost neobvyklé uvidět cirkumhorizontální oblouk. Na snímku nahoře je tedy docela vzácná ohnivá duha zachycená koncem května nad stromy v městě Whiting v New Jersey v USA.

Štítky: Circumhorizon arc, Fire rainbow, Circumzenith arc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »