Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Robot Dextre při práci na kosmické stanici

Uznání: STS-124 Crew, Expedition 17 Crew, NASA

Co to tam nejsložitější kosmický robot na světě dělá? Minulý týden byl Dextre zachycen, jak se pohybuje po modulu laboratoře Destiny na Mezinárodní kosmické stanici, aby dokončil své úkoly před připojením japonské vědecké laboratoře s atmosférou Kibo. Dextre je krátký název pro Kanadou postavený "zručný manipulátor pro zvláštní účely" (Special Purpose Dextrous Manipulator), má třímetrová ramena a může nasazovat elektrické nástroje jako prsty. Za Dextrem je černota vesmíru, zatímco nad Dextrovou hlavou se rýsuje Země. Segment laboratoře Kibo, který se nyní připojuje při letu raketoplánu Discovery ke stanici lze natlakovat atmosférou a obsahuje zásuvky vědeckých experimentů, které se budou využívat ke zkoumání mnoha věcí včetně toho, jak se rostliny vyrovnávají s gravitací a jak by se mohlo zabránit mrznutí vody v buňkách při mikrogravitaci.

Štítky: ISS, Dextre, Destiny


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »