Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoenix a Sněhová královna

Uznání: Kenneth Kremer, Marco Di Lorenzo, Phoenix Mission, NASA, JPL, UA,
Max Planck Inst., Aviation Week and Space Technology

Ten plochý, hladký, jasný útvar v horní části barevné mozaiky se nazývá Sněhová královna a je pod sondou Phoenix Mars Lander. Obrázky pořídila kamera na robotickém rameni, které se podívalo pod sondu a v této oblasti je vidět i noha s přistávací patkou velikosti talíře. Záhadný detail u patky v úhlové poloze asi 2 hodin je do marťanské půdy částečně zarytá kovová pružina, součást nyní již otevřeného ramene biobariéry. Hladný útvar Sněhové královny je silně podezřelý, že je to led, který byl původně trochu pod půdou, ale při dosedání sondy Phoenix na severní polární planiny na Marsu ho její raketové trysky odkryly. V jinak celkem plochém povrchu Sněhové královny jsou zrovna pod tryskami opravdu vidět díry nebo prohlubně.

Štítky: Mars, Led, Phoenix


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »