Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Konečně GLAST

Uznání: Jerry Cannon, Robert Murray, NASA

Ve středu ve 12:05 odpoledne východoamerického letního času opustila raketa Delta II startovací rampu 17-B na základně amerického letectva Cape Canaveral vzhůru na valícím se oblaku kouře. V nákladovém prostoru se skrýval gama dalekohled GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope), který je už nyní na oběžné dráze Země. Technologie detektorů GLAST byla původně vyvinuta pro použití v pozemských urychlovačích částic. Ovšem z oběžné dráhy může GLAST zkoumat gama paprsky i z extrémních prostředí v naší Mléčné dráze, stejně tak jako ze superhmotných černých děr v centrech vzdálených aktivních galaxií a zdrojů silných gama záblesků. Tyto kosmické urychlovače dosahují energií, které jsou v pozemských laboratořích nedosažitelné. Citlivost přístrojů GLAST umožňuje pátrat po známkách nové fyziky v poměrně neprozkoumaném režimu vysokoenergetických gama paprsků.

Štítky: Raketa, Dalekohled, Gamma ray, GLAST


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »