Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Konečně GLAST

Uznání: Jerry Cannon, Robert Murray, NASA

Ve středu ve 12:05 odpoledne východoamerického letního času opustila raketa Delta II startovací rampu 17-B na základně amerického letectva Cape Canaveral vzhůru na valícím se oblaku kouře. V nákladovém prostoru se skrýval gama dalekohled GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope), který je už nyní na oběžné dráze Země. Technologie detektorů GLAST byla původně vyvinuta pro použití v pozemských urychlovačích částic. Ovšem z oběžné dráhy může GLAST zkoumat gama paprsky i z extrémních prostředí v naší Mléčné dráze, stejně tak jako ze superhmotných černých děr v centrech vzdálených aktivních galaxií a zdrojů silných gama záblesků. Tyto kosmické urychlovače dosahují energií, které jsou v pozemských laboratořích nedosažitelné. Citlivost přístrojů GLAST umožňuje pátrat po známkách nové fyziky v poměrně neprozkoumaném režimu vysokoenergetických gama paprsků.

Štítky: Raketa, Dalekohled, Gamma ray, GLAST


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »