Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51 Hubble Remix

Uznání: S. Beckwith (STScI), Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA
Additional Processing: Robert Gendler

Položka číslo 51 ve slavném katalogu Charlese Messiera je možná nejstarší spirální mlhovina, velká galaxie s dobře definovanou spirální strukturou též katalogizovaná jako NGC 5194. M51 má přes 60 000 světelných let a její spirální ramena a prachové pásy se stáčí před doprovodnou galaxií NGC 5195 (vpravo). Tento alternativní portrét dobře známého vzájemně se ovlivňujícího páru galaxií vznikl po znovuzpracování obrazových dat z Hubblovy kamery ACS (Advanced Camera for Surveys). Zpracování zostřilo podrobnosti a zvýraznilo barvy a kontrast i v jinak slabých oblastech a vyneslo prachové pásy a rozsáhlé proudy, které protínají malou složku spolu s útvary kolem jádra samotné M51. Tento pár se nachází asi 31 miliónů světelných let daleko. Na obloze se nachází nedaleko oje Velkého vozu, ovšem oficiálně leží v hranicích malého souhvězdí Honicí psi (Canes Venatici).

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Spirální galaxie, M51, Ngc5194, Ngc5195, Image processing


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »