Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoenix vyhrabává klíče k záhadám na Marsu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona, Texas A&M University

Jaký je dobrý recept na přípravu marťanské půdy? Začněte tím, že z necelé poloviny naplníte lžíci robota. Potom nasypte marťanskou půdu na jednu pícku TEGA, ale nezapomeňte dávat pozor, aby se nesrazila. Potom po několik dnů pomalu zvyšujte teplotu až přes 1000 stupňů Celsia. Sledujte, zda se půda odpařuje. Nakonec vaše marťanská půda nebude hotová k jídlu, ale spíše k očichání. Výše uvedenou techniku nyní používá sonda Phoenix, která před před třemi týdny přistála na Marsu. Během několika málo dnů budou známy výsledky z pečení první dávky půdy. Na snímku nahoře jsou vlevo vidět kruhové panely slunečních baterií sondy Phoenix a vpravo je vidět lžíce částečně naplněná marťanskou půdou. Sonda Phoenix stráví příští tři měsíce kopáním, nabíráním, pečením, čicháním, škrabáním, přidáváním, rozpuštěním a zvětšováním kousíčků Marsu, aby se sousední pozemšťané více dověděli o hydrologických a snad i biologických možnostech té někdy tajemné rudé planety.

Štítky: Mars, Phoenix Lander, Dirt


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »