Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoenix na Marsu

Uznání: Phoenix, HiRISE, NASA, JPL-Caltech, Univ. Arizona

Přistávací patka Phoenixu má zhruba velikost jídelního talíře. Vpravo je vidět jedna ze tří patek pokrytá marťanskou půdou po úspěšném měkkém přistání na rudé planetě 25. května. Na levém panelu je naprosto úžasný snímek této kosmické sondy při sestupu, jak ho zachytila kamera HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter a je to vůbec první snímek kosmické sondy přistávající na povrch jiné planety. Snímek pořízený 750 kilometrů nad Marsem ukazuje Phoenix zavěšený pod rozvinutým 10m padákem proti mnohem tmavějšímu marťanskému povrchu. Přistávací modul je stále spojen s ochrannou obálkou. Phoenix následně ve výšce 12.6 kilometrů padák odhodil. Svoji přistávací rychlost dále snižoval pomocí raket a nyní Phoenix spočívá v severní polární oblasti Marsu na asi 68. stupni severní šířky.
Oprava: Na chybějící slovo "první" ze spojení "je to vůbec první snímek" upozornil Pavel Cagaš.

Štítky: Mars, Přistávací modul, Phoenix, Hirise, Parachute


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »