Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mraky v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, N. Smith (U. California, Berkeley) et al., and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Jaké temné stíny číhají v mlhách mlhoviny Carina? Ty zlověstné figury jsou ve skutečnosti molekulární mračna, uzlíky molekulárního plynu a prachu tak hustého, že se stává neprůhledným. Ovšem v porovnání s pozemskou atmosférou jsou tato mračna typicky mnohem řidší. Obrázek nahoře je částí nejpodrobnějšího kdy pořízeného snímku mlhoviny Carina, část kde jsou tmavé molekulární mraky zvláště výrazné. Celá mlhovina Carina má přes 300 světelných let a nachází se asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Lodní záď (Carina). NGC 3372 známá též jako Velká mlhovina Carina je domovem hmotných hvězd a proměnlivé mlhoviny. Nejenergetičtější hvězda v této mlhovině, Eta Carinae byla v létech 1830 nejjasnější hvězdou na obloze, ale poté výrazně zeslábla. K dispozici je i širokoúhlá anotovaná verze a zvětšovatelná verze z mnohem většího kompozitního snímku.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Molecular clouds, Dark clouds


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »