Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlžná duha na pláži u oceánu

Uznání a copyright: Keith C. Langill (missionblvd.com)

Co je to ten bílý oblouk nad vodou? Je to mlžná duha, odraz slunečního světla od vodních kapiček, podobně jako u dešťové duhy, ale bez barev. Mlha samotná není jen v oblouku, je většinou průhledná a poměrně uniformní. Tvar mlžné duhy je utvářen kapičkami s tím nejlepším úhlem pro směrování slunečního světla k pozorovateli. Nebarevnost mlžné duhy je důsledkem menších vodních kapiček. Aktivní kapičky nahoře jsou tak malé, že se stává důležitá kvantově mechanická vlnová délka světla, takže zanikají barvy, které by jinak vznikaly na větších kapkách dešťové duhy, které působí jako malé hranoly odrážející sluneční světlo. Tento pěkný snímek mlžné duhy nahoře pořídil minulý týden fotograf se sluncem v zádech. Kameny v popředí jsou z pláže Ocean Beach v Kalifornii v USA.

Štítky: Kalifornie, Fog bow, Reflections


50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »