Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlžná duha na pláži u oceánu

Uznání a copyright: Keith C. Langill (missionblvd.com)

Co je to ten bílý oblouk nad vodou? Je to mlžná duha, odraz slunečního světla od vodních kapiček, podobně jako u dešťové duhy, ale bez barev. Mlha samotná není jen v oblouku, je většinou průhledná a poměrně uniformní. Tvar mlžné duhy je utvářen kapičkami s tím nejlepším úhlem pro směrování slunečního světla k pozorovateli. Nebarevnost mlžné duhy je důsledkem menších vodních kapiček. Aktivní kapičky nahoře jsou tak malé, že se stává důležitá kvantově mechanická vlnová délka světla, takže zanikají barvy, které by jinak vznikaly na větších kapkách dešťové duhy, které působí jako malé hranoly odrážející sluneční světlo. Tento pěkný snímek mlžné duhy nahoře pořídil minulý týden fotograf se sluncem v zádech. Kameny v popředí jsou z pláže Ocean Beach v Kalifornii v USA.

Štítky: Kalifornie, Fog bow, Reflections


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »