Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový obzor pro Phoenix

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, Univ. Arizona

Tento plochý obzor táhnoucí se rudou planetou uviděla dnes po půlnoci SELČ po svém přistání na Marsu sonda Phoenix. Povrchu se dotkla krátce po 1:30 středoevropského letního času a tak uskutečnila první úspěšné měkké přistání na Marsu s využitím raket pro řízení rychlosti v závěru přistání od sond Viking v roce 1976. Sonda Phoenix byla vypuštěna v srpnu 2007 a nyní uskutečnila nejsevernější přistání a má zkoumat marťanskou arktickou půdu, která by mohla být bohatá na led. Lander odvysílal snímky a údaje, které už zpočátku ukazovaly, že je po téměř bezchybném sestupu ve výborném stavu. V průběhu dneška budou k dispozici aktuální zprávy.

Štítky: Mars, Přistávací modul, Phoenix


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »