Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový obzor pro Phoenix

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, Univ. Arizona

Tento plochý obzor táhnoucí se rudou planetou uviděla dnes po půlnoci SELČ po svém přistání na Marsu sonda Phoenix. Povrchu se dotkla krátce po 1:30 středoevropského letního času a tak uskutečnila první úspěšné měkké přistání na Marsu s využitím raket pro řízení rychlosti v závěru přistání od sond Viking v roce 1976. Sonda Phoenix byla vypuštěna v srpnu 2007 a nyní uskutečnila nejsevernější přistání a má zkoumat marťanskou arktickou půdu, která by mohla být bohatá na led. Lander odvysílal snímky a údaje, které už zpočátku ukazovaly, že je po téměř bezchybném sestupu ve výborném stavu. V průběhu dneška budou k dispozici aktuální zprávy.

Štítky: Mars, Přistávací modul, Phoenix


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše nad jihozápadním obzorem

Další informace »