Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový obzor pro Phoenix

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, Univ. Arizona

Tento plochý obzor táhnoucí se rudou planetou uviděla dnes po půlnoci SELČ po svém přistání na Marsu sonda Phoenix. Povrchu se dotkla krátce po 1:30 středoevropského letního času a tak uskutečnila první úspěšné měkké přistání na Marsu s využitím raket pro řízení rychlosti v závěru přistání od sond Viking v roce 1976. Sonda Phoenix byla vypuštěna v srpnu 2007 a nyní uskutečnila nejsevernější přistání a má zkoumat marťanskou arktickou půdu, která by mohla být bohatá na led. Lander odvysílal snímky a údaje, které už zpočátku ukazovaly, že je po téměř bezchybném sestupu ve výborném stavu. V průběhu dneška budou k dispozici aktuální zprávy.

Štítky: Mars, Přistávací modul, Phoenix


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »