Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nový obzor pro Phoenix

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, Univ. Arizona

Tento plochý obzor táhnoucí se rudou planetou uviděla dnes po půlnoci SELČ po svém přistání na Marsu sonda Phoenix. Povrchu se dotkla krátce po 1:30 středoevropského letního času a tak uskutečnila první úspěšné měkké přistání na Marsu s využitím raket pro řízení rychlosti v závěru přistání od sond Viking v roce 1976. Sonda Phoenix byla vypuštěna v srpnu 2007 a nyní uskutečnila nejsevernější přistání a má zkoumat marťanskou arktickou půdu, která by mohla být bohatá na led. Lander odvysílal snímky a údaje, které už zpočátku ukazovaly, že je po téměř bezchybném sestupu ve výborném stavu. V průběhu dneška budou k dispozici aktuální zprávy.

Štítky: Mars, Přistávací modul, Phoenix


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »