Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoenix Lander přilétá na Mars

Uznání a copyright animované ilustrace: MAAS Digital, SVV Project, NASA

Přežije dnes Phoenix přistání na Marsu? Přistávací sekvence Phoenixu se rozběhne v asi dnes 7:30 pm EDT (23:30 UTC, 1:30 SELČ zítra) a potrvá asi hodinu. Pokud bude vše vpořádku, tak první snímky z Phoenixu z Marsu se objeví na APODu zítra. Phoenix Lander je naprogramován k přistání u severního pólu Marsu a v příštích třech měsících bude ve vzorcích půdy a ledu pátrat po podmínkách, které mohly podporovat starodávný mikrobiální život. Nahoře je umělecká animace jak by to mohlo vypadat, když Phoenix přistává na Marsu. V této animované sekvenci kosmická sonda Phoenix přiletí k Marsu, rozevře brzdící padák, odhodí tepelný štít, zapálí raketové motorky, přistane, rozevře sluneční panely, vysune přístroje, nabere trochu Marsu a začne s analýzou.

Štítky: Mars, Phoenix, Arrival, Video


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »