Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoenix Lander přilétá na Mars

Uznání a copyright animované ilustrace: MAAS Digital, SVV Project, NASA

Přežije dnes Phoenix přistání na Marsu? Přistávací sekvence Phoenixu se rozběhne v asi dnes 7:30 pm EDT (23:30 UTC, 1:30 SELČ zítra) a potrvá asi hodinu. Pokud bude vše vpořádku, tak první snímky z Phoenixu z Marsu se objeví na APODu zítra. Phoenix Lander je naprogramován k přistání u severního pólu Marsu a v příštích třech měsících bude ve vzorcích půdy a ledu pátrat po podmínkách, které mohly podporovat starodávný mikrobiální život. Nahoře je umělecká animace jak by to mohlo vypadat, když Phoenix přistává na Marsu. V této animované sekvenci kosmická sonda Phoenix přiletí k Marsu, rozevře brzdící padák, odhodí tepelný štít, zapálí raketové motorky, přistane, rozevře sluneční panely, vysune přístroje, nabere trochu Marsu a začne s analýzou.

Štítky: Mars, Phoenix, Arrival, Video


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »