Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice ve slunci

Uznání a copyright: Dirk Ewers

Mezinárodní kosmická stanice se při sledování na noční obloze 12. května nad městem Hombressen v Německu stále ještě koupala ve slunečním světle. Astronom Dirk Ewers dokázal malým dalekohledem ze vzdálenosti přinejmenším 360 kilometrů pořídit působivě ostrou videosekvenci jejího přeletu a z jednotlivých políček sestavil tento kompozitní obraz. Integrovaný příhradový nosník stanice nesoucí sluneční panely je skoro 90 m dlouhý. Ke stanici je připojena loď ATV Jules Verne a stanice samotná obíhá rychlostí asi 27 000 kilometrů za hodinu (17200 mph). Úplná videosekvence je ke stažení jako 1 MB mpeg nebo avi soubor.

Štítky: Oběžná dráha, Film, ISS, Sunlight


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »