Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice ve slunci

Uznání a copyright: Dirk Ewers

Mezinárodní kosmická stanice se při sledování na noční obloze 12. května nad městem Hombressen v Německu stále ještě koupala ve slunečním světle. Astronom Dirk Ewers dokázal malým dalekohledem ze vzdálenosti přinejmenším 360 kilometrů pořídit působivě ostrou videosekvenci jejího přeletu a z jednotlivých políček sestavil tento kompozitní obraz. Integrovaný příhradový nosník stanice nesoucí sluneční panely je skoro 90 m dlouhý. Ke stanici je připojena loď ATV Jules Verne a stanice samotná obíhá rychlostí asi 27 000 kilometrů za hodinu (17200 mph). Úplná videosekvence je ke stažení jako 1 MB mpeg nebo avi soubor.

Štítky: Oběžná dráha, Film, ISS, Sunlight


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »