Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS: Ze světla do stínu

Uznání a copyright: Till Credner, AlltheSky.com

Minulý týden asi 400 000 kilometrů nad Zemí Měsíc zmizel do stínu Země a tak začalo úplné zatmění Měsíce. Mezinárodní kosmická stanice (ISS) mizí do stínu Země pochopitelně každých 90 minut, což je doba celého oběhu ve výšce asi 400 kilometrů. Tento kompozit ze 70 expozic pořízených po západu 7. února je orientován na sever a ukazuje dráhu ISS (s mezerami mezi expozicemi), tak jak se stanice pohybovala zleva doprava nad Tübingen v jižním Německu. ISS je na začátku vidět vlevo ve slunečním světle, ale když vpravo nad severovýchodním obzorem vstoupila do stínu Země, tak zmizela. Přelet nad Tübingen trval asi 4 minuty. Po kliknutí na obrázek si můžete stáhnout zrychlenou animaci (mpg) z jednotlivých expozic, které zachycují i letadlo u obzoru.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Shadow, ISS, Sighting


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »