Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS: Ze světla do stínu

Uznání a copyright: Till Credner, AlltheSky.com

Minulý týden asi 400 000 kilometrů nad Zemí Měsíc zmizel do stínu Země a tak začalo úplné zatmění Měsíce. Mezinárodní kosmická stanice (ISS) mizí do stínu Země pochopitelně každých 90 minut, což je doba celého oběhu ve výšce asi 400 kilometrů. Tento kompozit ze 70 expozic pořízených po západu 7. února je orientován na sever a ukazuje dráhu ISS (s mezerami mezi expozicemi), tak jak se stanice pohybovala zleva doprava nad Tübingen v jižním Německu. ISS je na začátku vidět vlevo ve slunečním světle, ale když vpravo nad severovýchodním obzorem vstoupila do stínu Země, tak zmizela. Přelet nad Tübingen trval asi 4 minuty. Po kliknutí na obrázek si můžete stáhnout zrychlenou animaci (mpg) z jednotlivých expozic, které zachycují i letadlo u obzoru.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Shadow, ISS, Sighting


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »