Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvanáct měsíčních zatmění

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Vítejte ve dni navíc v přestupném roce 2008 gregoriánského kalendáře! Oslavme jej touto tabulkou obrázků měsíčních zatmění počínaje přestupným rokem 1996 a únorovým zatměním konče, s datem v numerickém tvaru rok/měsíc/den pod každým snímkem. Matice 3x4 obsahuje 11 snímků z celkem 13 měsíčních zatmění v daném období na základě viditelnosti z míst v Turecku a tabulku doplňuje částečné zatmění ze září 2006. Jelikož jsou obrázky ve stejném měřítku, tak ilustrují pozoruhodnou variaci zdánlivé velikosti zatmělých měsíců na základě skutečné změny vzdálenosti Země - Měsíc na eliptické dráze Měsíce. Je vidět, že se úplné fáze liší také barvou a tmavostí. To zase záleží na oblačné pokrývce a na obsahu prachu v atmosféře, v níž světlo červená a láme se do zemského stínu. Příští možnost přidat do tabulky další měsíční zatmění nastane až na úplném konci tohoto desetiletí.

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění, Tle


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »