Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvanáct měsíčních zatmění

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Vítejte ve dni navíc v přestupném roce 2008 gregoriánského kalendáře! Oslavme jej touto tabulkou obrázků měsíčních zatmění počínaje přestupným rokem 1996 a únorovým zatměním konče, s datem v numerickém tvaru rok/měsíc/den pod každým snímkem. Matice 3x4 obsahuje 11 snímků z celkem 13 měsíčních zatmění v daném období na základě viditelnosti z míst v Turecku a tabulku doplňuje částečné zatmění ze září 2006. Jelikož jsou obrázky ve stejném měřítku, tak ilustrují pozoruhodnou variaci zdánlivé velikosti zatmělých měsíců na základě skutečné změny vzdálenosti Země - Měsíc na eliptické dráze Měsíce. Je vidět, že se úplné fáze liší také barvou a tmavostí. To zase záleží na oblačné pokrývce a na obsahu prachu v atmosféře, v níž světlo červená a láme se do zemského stínu. Příští možnost přidat do tabulky další měsíční zatmění nastane až na úplném konci tohoto desetiletí.

Štítky: Lunární zatmění, Zatmění, Tle


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »