Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční oblouky a hala

Uznání a copyright: Eva Seidenfaden

Už jste někdy viděli jasné halo kolem Slunce? Jedno nedávné odpoledne v Trieru v Německu byla neobvyklá hala a oblouky jak jasné, že si jich dokonce všimli i náhodní chodci na ulici. Ta fantastická podívaná na obloze je vidět nahoře a zahrnuje 22 stupňový halový oblouk, úplný parhelický kruh, cirkumhorizontální oblouk a dokonce i infralaterální oblouk. Vzácná podívaná byla též simulována na počítači tak, že odpovídá té nahoře. Obvykle velmi intenzivní přímé světlo ze Slunce částečně zastiňoval mrak. Takové podívané vytváří sluneční světlo, které se láme na padajících a kývajících se šestihranných ledových krystalcích. Stejné atmosférické ledové krystaly také způsobují falešná slunce a měsíční hala.

Štítky: Slunce, Oblouky, Halos


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »