Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem Měsíce

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Viděli jste už někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný pohled se může naskytnout, když vysoká tenká oblaka obsahující milióny malinkých ledových krystalků, pokrývají většinu oblohy. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. Protože většina krystalů má podobný vypouklý hexagonální tvar, tak světlo vstupující jednou stěnou krystalu a vystupující opačnou, se láme o 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního hala. Podobné sluneční halo lze vidět během dne. Město v popředí ze snímku nahoře je San Sebastian ve Španělsku. Náhodou je v halu vpravo nahoře vidět vzdálená planeta Jupiter. Jak přesně ledové krystalky v mracích vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Měsíc, Atmosféra, Halo


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »