Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem Měsíce

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Viděli jste už někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný pohled se může naskytnout, když vysoká tenká oblaka obsahující milióny malinkých ledových krystalků, pokrývají většinu oblohy. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. Protože většina krystalů má podobný vypouklý hexagonální tvar, tak světlo vstupující jednou stěnou krystalu a vystupující opačnou, se láme o 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního hala. Podobné sluneční halo lze vidět během dne. Město v popředí ze snímku nahoře je San Sebastian ve Španělsku. Náhodou je v halu vpravo nahoře vidět vzdálená planeta Jupiter. Jak přesně ledové krystalky v mracích vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Měsíc, Atmosféra, Halo


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »