Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem Měsíce

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Viděli jste už někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný pohled se může naskytnout, když vysoká tenká oblaka obsahující milióny malinkých ledových krystalků, pokrývají většinu oblohy. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. Protože většina krystalů má podobný vypouklý hexagonální tvar, tak světlo vstupující jednou stěnou krystalu a vystupující opačnou, se láme o 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního hala. Podobné sluneční halo lze vidět během dne. Město v popředí ze snímku nahoře je San Sebastian ve Španělsku. Náhodou je v halu vpravo nahoře vidět vzdálená planeta Jupiter. Jak přesně ledové krystalky v mracích vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Měsíc, Atmosféra, Halo


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »