Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo kolem Měsíce

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Viděli jste už někdy halo kolem Měsíce? Tento docela běžný pohled se může naskytnout, když vysoká tenká oblaka obsahující milióny malinkých ledových krystalků, pokrývají většinu oblohy. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. Protože většina krystalů má podobný vypouklý hexagonální tvar, tak světlo vstupující jednou stěnou krystalu a vystupující opačnou, se láme o 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního hala. Podobné sluneční halo lze vidět během dne. Město v popředí ze snímku nahoře je San Sebastian ve Španělsku. Náhodou je v halu vpravo nahoře vidět vzdálená planeta Jupiter. Jak přesně ledové krystalky v mracích vznikají zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Měsíc, Atmosféra, Halo


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »