Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá světlá ploška pod Phoenixem na Marsu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Je to pod sondou Phoenix na Marsu led? Je to docela možné. Sonda Phoenix přistála před týdnem a má kopat do marťanské půdy a hledat led, ovšem brzdící trysky už možná při přistávání nějaký odkryly. Na snímku nahoře, který pořídila minulý týden kamera na robotickém rameni, je před přistávacím patkou Phoenixu vidět neobvyklá, světle zbarvená substance. Phoenix bude v přístích týdnech pokračovat ve fotografování svého okolí, analyzovat složení této tvrdé světlé substance a kopat do okolní půdy. Pokud je ten neobvykle světlý substrát skutečně marťanský led, tak to by byla pro Phoenix skutečně příhodná základna pro zkoumání historie vody na Marsu a pro lepší určení zda hranice mezi ledem a půdou vůbec kdy mohla podporovat život.

Štítky: Mars, Led, Phoenix


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »