Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá světlá ploška pod Phoenixem na Marsu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Je to pod sondou Phoenix na Marsu led? Je to docela možné. Sonda Phoenix přistála před týdnem a má kopat do marťanské půdy a hledat led, ovšem brzdící trysky už možná při přistávání nějaký odkryly. Na snímku nahoře, který pořídila minulý týden kamera na robotickém rameni, je před přistávacím patkou Phoenixu vidět neobvyklá, světle zbarvená substance. Phoenix bude v přístích týdnech pokračovat ve fotografování svého okolí, analyzovat složení této tvrdé světlé substance a kopat do okolní půdy. Pokud je ten neobvykle světlý substrát skutečně marťanský led, tak to by byla pro Phoenix skutečně příhodná základna pro zkoumání historie vody na Marsu a pro lepší určení zda hranice mezi ledem a půdou vůbec kdy mohla podporovat život.

Štítky: Mars, Led, Phoenix


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »