Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá světlá ploška pod Phoenixem na Marsu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Je to pod sondou Phoenix na Marsu led? Je to docela možné. Sonda Phoenix přistála před týdnem a má kopat do marťanské půdy a hledat led, ovšem brzdící trysky už možná při přistávání nějaký odkryly. Na snímku nahoře, který pořídila minulý týden kamera na robotickém rameni, je před přistávacím patkou Phoenixu vidět neobvyklá, světle zbarvená substance. Phoenix bude v přístích týdnech pokračovat ve fotografování svého okolí, analyzovat složení této tvrdé světlé substance a kopat do okolní půdy. Pokud je ten neobvykle světlý substrát skutečně marťanský led, tak to by byla pro Phoenix skutečně příhodná základna pro zkoumání historie vody na Marsu a pro lepší určení zda hranice mezi ledem a půdou vůbec kdy mohla podporovat život.

Štítky: Mars, Led, Phoenix


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »