Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá světlá ploška pod Phoenixem na Marsu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Je to pod sondou Phoenix na Marsu led? Je to docela možné. Sonda Phoenix přistála před týdnem a má kopat do marťanské půdy a hledat led, ovšem brzdící trysky už možná při přistávání nějaký odkryly. Na snímku nahoře, který pořídila minulý týden kamera na robotickém rameni, je před přistávacím patkou Phoenixu vidět neobvyklá, světle zbarvená substance. Phoenix bude v přístích týdnech pokračovat ve fotografování svého okolí, analyzovat složení této tvrdé světlé substance a kopat do okolní půdy. Pokud je ten neobvykle světlý substrát skutečně marťanský led, tak to by byla pro Phoenix skutečně příhodná základna pro zkoumání historie vody na Marsu a pro lepší určení zda hranice mezi ledem a půdou vůbec kdy mohla podporovat život.

Štítky: Mars, Led, Phoenix


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »