Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá světlá ploška pod Phoenixem na Marsu

Uznání: Phoenix Mission Team, NASA, JPL-Caltech, U. Arizona

Je to pod sondou Phoenix na Marsu led? Je to docela možné. Sonda Phoenix přistála před týdnem a má kopat do marťanské půdy a hledat led, ovšem brzdící trysky už možná při přistávání nějaký odkryly. Na snímku nahoře, který pořídila minulý týden kamera na robotickém rameni, je před přistávacím patkou Phoenixu vidět neobvyklá, světle zbarvená substance. Phoenix bude v přístích týdnech pokračovat ve fotografování svého okolí, analyzovat složení této tvrdé světlé substance a kopat do okolní půdy. Pokud je ten neobvykle světlý substrát skutečně marťanský led, tak to by byla pro Phoenix skutečně příhodná základna pro zkoumání historie vody na Marsu a pro lepší určení zda hranice mezi ledem a půdou vůbec kdy mohla podporovat život.

Štítky: Mars, Led, Phoenix


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »