Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Logaritmické spirály

Uznání: M101 - NASA, ESA, CFHT, NOAO; Typhoon Rammasun - MODIS, NASA
Comparison: Lawrence Anderson-Huang (Ritter Astrophysical Obs., Univ. Toledo)

Zdá se, že nepříjemně blízký tajfun Rammasun (vpravo) a 25 miliónů světelných let vzdálená galaxie M101 nemají mnoho společného. Na vysvětlenou, Rammasun měl asi jen tisíc kilometrů zatímco M101 (galaxie Větrník) má asi 170 000 světelných let, takže co do měřítka jsou nesouměřitelné, nehledě na odlišná fyzikální prostředí, která ovlivňují jejich vznik a vývoj. Přesto vypadají překvapivě podobně: oba útvary mají ramena ve tvaru jednoduché a krásné matematické křivky známé jako logaritmická spirála, jejíž vzdálenost roste se vzdáleností od středu geometricky. Tato křivka bohatých vlastností je též známa jako ekviangulární spirála, růstová spirála, Bernouliho spirála nebo spira mirabilis, a matematiky fascinovala už od jejího objevu filozofem 17. století Descartem. Tento abstraktní tvar je v přírodě překvapivě zastoupen mnohem více, než by se zdálo z vizuálního srovnání nahoře. Logaritmickými spirálami lze popsat stopy subatomárních částic v bublinové komoře, uspořádání semen slunečnice a také květák.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Logarithmic spiral, Typhoon, Rammasun


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »