Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Logaritmické spirály

Uznání: M101 - NASA, ESA, CFHT, NOAO; Typhoon Rammasun - MODIS, NASA
Comparison: Lawrence Anderson-Huang (Ritter Astrophysical Obs., Univ. Toledo)

Zdá se, že nepříjemně blízký tajfun Rammasun (vpravo) a 25 miliónů světelných let vzdálená galaxie M101 nemají mnoho společného. Na vysvětlenou, Rammasun měl asi jen tisíc kilometrů zatímco M101 (galaxie Větrník) má asi 170 000 světelných let, takže co do měřítka jsou nesouměřitelné, nehledě na odlišná fyzikální prostředí, která ovlivňují jejich vznik a vývoj. Přesto vypadají překvapivě podobně: oba útvary mají ramena ve tvaru jednoduché a krásné matematické křivky známé jako logaritmická spirála, jejíž vzdálenost roste se vzdáleností od středu geometricky. Tato křivka bohatých vlastností je též známa jako ekviangulární spirála, růstová spirála, Bernouliho spirála nebo spira mirabilis, a matematiky fascinovala už od jejího objevu filozofem 17. století Descartem. Tento abstraktní tvar je v přírodě překvapivě zastoupen mnohem více, než by se zdálo z vizuálního srovnání nahoře. Logaritmickými spirálami lze popsat stopy subatomárních částic v bublinové komoře, uspořádání semen slunečnice a také květák.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Logarithmic spiral, Typhoon, Rammasun


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »