Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhy na obloze

Uznání a copyright: Jean-Marc Lecleire

Tento působivý pohled na ledová halo tvořící úplné kruhy na obloze zachytil jednoho slunného květnového dne fotograf Jean-Marc Lecleire, když se díval vzhůru na oblohu. Pohled na obrázku byl pořízen z místa nedaleko velkého zámku Château de Chambord ve Francii rybím okem, míří vzhůru a od obzoru k obzoru zabírá skoro 180 stupňů. Kolem Slunce je vidět halo, které vzniká lomem slunečního světla přes vysoké řídké mraky ledových krystalků šestiúheníkového tvaru. Toto halo je kruhové, má poloměr přesně 22 stupňů, ale vzhledem k deformaci extrémně širokoúhlého objektivu vypadá zploštělé. Kolem zenitu (bodu přímo nad pozorovatelem) je vždy ve stejné výšce jako je Slunce nádherný parhelický oblouk, způsobovaný odrazem slunečního světla na téměř svislých stěnách ledových krystalků. Krásná ledová halo jsou v průměru běžnější než duha a na obloze planety Země je mohou uvidět všichni, kdo ví jak je hledat.

Štítky: Slunce, Halo, Parhelic circle, Ice halo, 22 degree


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »