Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhy na obloze

Uznání a copyright: Jean-Marc Lecleire

Tento působivý pohled na ledová halo tvořící úplné kruhy na obloze zachytil jednoho slunného květnového dne fotograf Jean-Marc Lecleire, když se díval vzhůru na oblohu. Pohled na obrázku byl pořízen z místa nedaleko velkého zámku Château de Chambord ve Francii rybím okem, míří vzhůru a od obzoru k obzoru zabírá skoro 180 stupňů. Kolem Slunce je vidět halo, které vzniká lomem slunečního světla přes vysoké řídké mraky ledových krystalků šestiúheníkového tvaru. Toto halo je kruhové, má poloměr přesně 22 stupňů, ale vzhledem k deformaci extrémně širokoúhlého objektivu vypadá zploštělé. Kolem zenitu (bodu přímo nad pozorovatelem) je vždy ve stejné výšce jako je Slunce nádherný parhelický oblouk, způsobovaný odrazem slunečního světla na téměř svislých stěnách ledových krystalků. Krásná ledová halo jsou v průměru běžnější než duha a na obloze planety Země je mohou uvidět všichni, kdo ví jak je hledat.

Štítky: Slunce, Halo, Parhelic circle, Ice halo, 22 degree


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »