Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerova Mléčná dráha

Uznání: GLIMPSE, MIPSGAL, NASA, JPL-Caltech, Univ. Wisconsin

Tento obsáhlý infračervený pohled na rovinu naší Mléčné dráhy ze Spitzerova kosmického dalekohledu je těžké ocenit jen z jedno obrázku. Ve skutečnosti Spitzerovy kamery pořídily přes 800 000 snímků a ty se nyní skládají dohromady do ohromné mozaiky galaktické roviny, do doposud nejpodrobnějšího infračerveného obrazu naší Galaxie. Ta malá část, která je zde vidět pokrývá přes galaktické centrum necelých 8 stupňů, zhruba zdánlivou šířku vaší pěsti při natažené paži. Úplná mozaika je široká 120 stupňů. Na této prezentaci ve falešných barvách jsou zvýrazněna zelená zakřivená vlákna komplexních molekul, polycyklických aromatických uhlovodíků. (PAHs - polycyclic aromatic hydrocarbons), které jsou na Zemi zcela běžné jako produkty nedokonalého hoření. Polycyklické aromatické uhlovodíky se nacházejí ve hvězdotvorných oblastech spolu s červenou emisí z částic grafitového prachu. Modré skvrny po obrázku jsou jednotlivé hvězdy Mléčné dráhy.
Oprava: Na odpovídající překlad "natažené paži" upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Star-formation, Mléčná dráha, Infračervený, Galaktická rovina, PAHs, Spitzer


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »