Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíhání ISS

Uznání a copyright: Jürgen Michelberger

Na večení oblohu nad městem Lauffen v jižním Německu se 31. května po oblouku vyšplhala do lázně slunečního světla ponořená Mezinárodní kosmická stanice (ISS - International Space Station). Tento jasný průlet nastal asi 10 minut po startu raketoplánu Discovery k letu STS-124 z Kennedyho kosmického střediska na Floridě ja jihovýchodě USA. A raketoplán Discovery směřoval k setkání s ISS. Raketoplán při svém stíhání kosmické stanice proletěl nad Lauffen pouhých 21 minut po startu. Astronom Jürgen Michelberger zachytil kamerou na stativu přelet obou vznešených strojů dvěma časovými expozicemi v délce 2 minut, které nakonec sestavil do tohoto kompozitního pohledu. Paralaxa způsobila, že dráhy ISS (vpravo) a Discovery (u středu) se zdají rozbíhat, jako by byly ve velice rozdílných výškách. Hvězdy (a jasné planety) zanechaly také dvě krátké odlišné stopy. Je vidět i krátký záblesk stopy družice Iridium a slabou tečkovanou stopu prolétajícího letadla. Při podrobné prohlídce je vlevo od Discovery vidět i slabá načervenalá stopa odhozené externí palivové nádrže. Když umístíte svůj kurzor na obrázek, tak uvidíte pomocný popis některých útvarů.

Štítky: Raketoplán, Stopy hvězd, Discovery, ISS, Sts-124, Mouse over


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »