Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíhání ISS

Uznání a copyright: Jürgen Michelberger

Na večení oblohu nad městem Lauffen v jižním Německu se 31. května po oblouku vyšplhala do lázně slunečního světla ponořená Mezinárodní kosmická stanice (ISS - International Space Station). Tento jasný průlet nastal asi 10 minut po startu raketoplánu Discovery k letu STS-124 z Kennedyho kosmického střediska na Floridě ja jihovýchodě USA. A raketoplán Discovery směřoval k setkání s ISS. Raketoplán při svém stíhání kosmické stanice proletěl nad Lauffen pouhých 21 minut po startu. Astronom Jürgen Michelberger zachytil kamerou na stativu přelet obou vznešených strojů dvěma časovými expozicemi v délce 2 minut, které nakonec sestavil do tohoto kompozitního pohledu. Paralaxa způsobila, že dráhy ISS (vpravo) a Discovery (u středu) se zdají rozbíhat, jako by byly ve velice rozdílných výškách. Hvězdy (a jasné planety) zanechaly také dvě krátké odlišné stopy. Je vidět i krátký záblesk stopy družice Iridium a slabou tečkovanou stopu prolétajícího letadla. Při podrobné prohlídce je vlevo od Discovery vidět i slabá načervenalá stopa odhozené externí palivové nádrže. Když umístíte svůj kurzor na obrázek, tak uvidíte pomocný popis některých útvarů.

Štítky: Raketoplán, Stopy hvězd, Discovery, ISS, Sts-124, Mouse over


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »