Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíhání ISS

Uznání a copyright: Jürgen Michelberger

Na večení oblohu nad městem Lauffen v jižním Německu se 31. května po oblouku vyšplhala do lázně slunečního světla ponořená Mezinárodní kosmická stanice (ISS - International Space Station). Tento jasný průlet nastal asi 10 minut po startu raketoplánu Discovery k letu STS-124 z Kennedyho kosmického střediska na Floridě ja jihovýchodě USA. A raketoplán Discovery směřoval k setkání s ISS. Raketoplán při svém stíhání kosmické stanice proletěl nad Lauffen pouhých 21 minut po startu. Astronom Jürgen Michelberger zachytil kamerou na stativu přelet obou vznešených strojů dvěma časovými expozicemi v délce 2 minut, které nakonec sestavil do tohoto kompozitního pohledu. Paralaxa způsobila, že dráhy ISS (vpravo) a Discovery (u středu) se zdají rozbíhat, jako by byly ve velice rozdílných výškách. Hvězdy (a jasné planety) zanechaly také dvě krátké odlišné stopy. Je vidět i krátký záblesk stopy družice Iridium a slabou tečkovanou stopu prolétajícího letadla. Při podrobné prohlídce je vlevo od Discovery vidět i slabá načervenalá stopa odhozené externí palivové nádrže. Když umístíte svůj kurzor na obrázek, tak uvidíte pomocný popis některých útvarů.

Štítky: Raketoplán, Stopy hvězd, Discovery, ISS, Sts-124, Mouse over


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »