Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblast 1002 na neobvykle tichém Slunci

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Proč bylo Slunce nedávno tak tiché? Nikdo to jistě neví. Už více jak přes rok naše Slunce ukázalo jen několik málo aktivních oblastí, kde sídlí ještě méně slunečních skvrn, přičemž takové období relativního klidu je docela neobvyklé. Co o našem Slunci dobře známo, že je v přechodném období mezi slunečními cykly zvaném sluneční minimum, kde je sluneční aktivita historicky vždy snížená. Výrazný nedostatek povrchového varu je ale neobvyklý i během slunečního minima a tak nízká aktivita nebyla vidět už mnoho desetiletí. Nicméně před několika dny se objevila bona-fide aktivní oblast i se slunečními skvrnami a nadále rotuje přes sluneční disk. Tato nahoře viditelná oblast nese označení AR 1002 (Active Region 1002) a v ultrafialovém světle ji včera zachytila družice SOHO, která spolu se Zemí obíhá Slunce. Kromě klidu na povrchu Slunce nedávná data z kosmické sondy Ulysses přes celou sluneční soustavu ukazují, že intenzita slunečního větru, který fouká ze Slunce je nejmenší za padesát let. Podle předpovědi by ale Slunce mělo vykazovat více a více aktivních oblastí, které budou obsahovat více a více slunečních skvrn a vzplanutí až do slunečního maxima, které nastane asi za 4 roky.

Štítky: Sluneční skvrna, Solar minimum, Active regions


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »