Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblast 1002 na neobvykle tichém Slunci

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Proč bylo Slunce nedávno tak tiché? Nikdo to jistě neví. Už více jak přes rok naše Slunce ukázalo jen několik málo aktivních oblastí, kde sídlí ještě méně slunečních skvrn, přičemž takové období relativního klidu je docela neobvyklé. Co o našem Slunci dobře známo, že je v přechodném období mezi slunečními cykly zvaném sluneční minimum, kde je sluneční aktivita historicky vždy snížená. Výrazný nedostatek povrchového varu je ale neobvyklý i během slunečního minima a tak nízká aktivita nebyla vidět už mnoho desetiletí. Nicméně před několika dny se objevila bona-fide aktivní oblast i se slunečními skvrnami a nadále rotuje přes sluneční disk. Tato nahoře viditelná oblast nese označení AR 1002 (Active Region 1002) a v ultrafialovém světle ji včera zachytila družice SOHO, která spolu se Zemí obíhá Slunce. Kromě klidu na povrchu Slunce nedávná data z kosmické sondy Ulysses přes celou sluneční soustavu ukazují, že intenzita slunečního větru, který fouká ze Slunce je nejmenší za padesát let. Podle předpovědi by ale Slunce mělo vykazovat více a více aktivních oblastí, které budou obsahovat více a více slunečních skvrn a vzplanutí až do slunečního maxima, které nastane asi za 4 roky.

Štítky: Sluneční skvrna, Solar minimum, Active regions


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »