Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní oblast 1002 na neobvykle tichém Slunci

Uznání: SOHO Consortium, EIT, ESA, NASA

Proč bylo Slunce nedávno tak tiché? Nikdo to jistě neví. Už více jak přes rok naše Slunce ukázalo jen několik málo aktivních oblastí, kde sídlí ještě méně slunečních skvrn, přičemž takové období relativního klidu je docela neobvyklé. Co o našem Slunci dobře známo, že je v přechodném období mezi slunečními cykly zvaném sluneční minimum, kde je sluneční aktivita historicky vždy snížená. Výrazný nedostatek povrchového varu je ale neobvyklý i během slunečního minima a tak nízká aktivita nebyla vidět už mnoho desetiletí. Nicméně před několika dny se objevila bona-fide aktivní oblast i se slunečními skvrnami a nadále rotuje přes sluneční disk. Tato nahoře viditelná oblast nese označení AR 1002 (Active Region 1002) a v ultrafialovém světle ji včera zachytila družice SOHO, která spolu se Zemí obíhá Slunce. Kromě klidu na povrchu Slunce nedávná data z kosmické sondy Ulysses přes celou sluneční soustavu ukazují, že intenzita slunečního větru, který fouká ze Slunce je nejmenší za padesát let. Podle předpovědi by ale Slunce mělo vykazovat více a více aktivních oblastí, které budou obsahovat více a více slunečních skvrn a vzplanutí až do slunečního maxima, které nastane asi za 4 roky.

Štítky: Sluneční skvrna, Solar minimum, Active regions


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »