Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ velmi prašné dvojhvězdy

Uznání a copyright: Lynette Cook

Pro astronomy těsná dvojvězda BD+20 307 původně vystupovala z řady jen svojí extrémní prašností. Podstatné množství horkého prachu totiž způsobuje, že se tato soustava jeví na infračervených vlnových délkách extrémně jasná. Kolem mladých hvězd starých jen několik miliónů let je často detekován prach, který souvisí se vznikajícími planetami. Ovšem soustava BD+20 307 se nyní ukazuje stará přinejmenším několik miliard let, což je věk srovnatelný s naší vlastní sluneční soustavou. Přítomnost velkého množství horkého prachu v BD+20 307 nejspíš souvisí s poměrně nedávnou srážkou objektů o velikosti planet jako je řekněme Země nebo Venuše. Tato ilustrace vykresluje takovou katastrofickou událost a je reminiscencí klasického scifi románu Když se srazí světy (When Worlds Collide). Tento nepřímý důkaz destruktivní planetární srážky by mohl být ironicky první známkou, že kolem těsných dvojhvězd mohou vznikat planetární soustavy. BD+20 307 se nachází asi 300 světelných let daleko v tvrdohlavém souhvězdí Berana (Aries).

Štítky: Prach, Binary star, Srážka, Planeta


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »