Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ velmi prašné dvojhvězdy

Uznání a copyright: Lynette Cook

Pro astronomy těsná dvojvězda BD+20 307 původně vystupovala z řady jen svojí extrémní prašností. Podstatné množství horkého prachu totiž způsobuje, že se tato soustava jeví na infračervených vlnových délkách extrémně jasná. Kolem mladých hvězd starých jen několik miliónů let je často detekován prach, který souvisí se vznikajícími planetami. Ovšem soustava BD+20 307 se nyní ukazuje stará přinejmenším několik miliard let, což je věk srovnatelný s naší vlastní sluneční soustavou. Přítomnost velkého množství horkého prachu v BD+20 307 nejspíš souvisí s poměrně nedávnou srážkou objektů o velikosti planet jako je řekněme Země nebo Venuše. Tato ilustrace vykresluje takovou katastrofickou událost a je reminiscencí klasického scifi románu Když se srazí světy (When Worlds Collide). Tento nepřímý důkaz destruktivní planetární srážky by mohl být ironicky první známkou, že kolem těsných dvojhvězd mohou vznikat planetární soustavy. BD+20 307 se nachází asi 300 světelných let daleko v tvrdohlavém souhvězdí Berana (Aries).

Štítky: Prach, Binary star, Srážka, Planeta


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »