Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad Velkou čínskou zdí

Uznání a copyright: Mike Simmons (Astronomers Without Borders, TWAN)

Narozdíl od slavného mýtu nelze Velkou čínskou zeď z Měsíce uvidět ani při úplném zatmění Slunce. Ale 1. srpna jste z Velké čínské zdi mohli vidět, jak Měsíc zakrývá Slunce. Z místa u západního konce Velké čínské zdi Měsíc zcela úplně zastínil sluneční disk a na krátce ztemnělé obloze odkryl třpytivou sluneční koronu a jasné planety. V popředí je silueta hlavního průchodu Velkou zdí, pevnost Jiayuguan. Tento průchod původně postavený kolem roku 1372 dynastií Ming je nejzápadnější ze všech průchodů a je nejlépe zachovalý. Blízké město Jiayuguan v provincii Gansu bývalo důležitou zastávnou na hedvábné cestě.

Štítky: Sluneční zatmění, China, Great wall


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »