Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

CG4: Roztržená kometární globule

Uznání a copyright: Mike Sidonio

Může se mračno zmocnit galaxie? Zdaleka ne. Ten "pařát" podivně vyhlížejícího "stvoření" na snímku nahoře je plynové mračno známé jako kometární globule. Tato globule je ovšem roztržená. Kometární globule typicky charakterizují prašné hlavy a protažené ohony. Tyto útvary způsobují, že se kometární globule podobají kometám, ale ve skutečnosti se velice liší. Globule jsou často místem zrodu hvězd a mnohé mají ve svých hlavách mnoho mladých hvězd. Příčina roztržení hlavy u tohoto útvaru není zcela známa. Galaxie vlevo od globule je obrovská, je velmi daleko a vedle CG4 se ocitla jen náhodnou superpozicí.
Oprava: Na překlep ve slově často upozornil 1.9. Josef Pavlík.

Štítky: Galaxie, Cometary globule, CG4


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »